Повече от половината страни от Европейския съюз се очаква да се присъединят до няколко дни към епохалните усилия за обща отбрана в отговор на натиска върху европейските армии, пише британският в. „Файненшъл таймс“.
Германия и Франция са начело на преговорите за обединяване на военната логистика и войски за реагиране на кризи, като същевременно си сътрудничат за разработване на ново поколение танкове.
Поддръжниците на т.нар. постоянно структурирано сътрудничество в отбраната (ПЕСКО) смятат, че то е начин за справяне с ограниченията върху разходите за отбраната и призивите на САЩ европейските страни да поемат по-голям дял от грижата за сигурността на Европа.
Опитите за постигане на споразумение по инициативата обаче показват, че има напрежение между Париж и Берлин. Франция иска ПЕСКО да бъде колкото се може по-амбициозно от гледна точка на проектите, с които се занимава, а Германия – то да включва максимален брой страни.
Основна цел на ПЕСКО е да намали проблемите на оперативната съвместимост, които произтичат от различните оръжейни системи, използвани в Европа. То също така ще съдейства за стремежа на страните да спестяват пари, като комбинират ресурси за проекти, подобни на обявения през юли френско-германски план за построяване на нов европейски изтребител.
Според дипломати, цитирани от „Файненшъл таймс“, държавите от ЕС, които искат да се присъединят към ПЕСКО, очакват официално да съобщят за плановете си на среща на министрите на външните работи и отбраната на 13 ноември. Към Франция и Германия ще се присъединят други големи страни, сред които Италия и Испания, така че официалното начало на проекта да бъде поставено на среща на лидерите от ЕС през декември.
Служители заявиха, че първоначално към ПЕСКО може да се присъединят две трети от страните от ЕС или повече. Те обаче предупредиха, че бройката все още варира.
ПЕСКО също така се разглежда като „чадър“ за регионални операции в областта на отбраната, подобни на сътрудничеството между военноморските сили на Белгия и Холандия или Европейското командване на въздушния транспорт, което включва Холандия, Белгия, Франция и Германия.
Сред другите обсъждани идеи са съвместни медицински операции и европейски сили за реагиране на кризи.
Поддръжниците на ПЕСКО настояват, че инициативата има допълваща роля към операциите на НАТО и алиансът ще продължи да има водещо значение за териториалната отбрана на Европа, отбелязва „Файненшъл таймс“. / БТА
dnevnik.bg
„Файненшъл таймс“: Над половината държави от ЕС са готови на обща отбрана
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!