Финансист: В България оперираме с евро, което се нарича лев, в съотношение 2 към 1 от 25 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
112

Неприетите законодателни промени ще се окажат препъникамък за еврозоната, смята Войнов

Левът е прикрепен към еврото, курсът е фиксиран. В България оперираме с евро, което се нарича лев в съотношение 2 към 1 от 25 години – откакто е въведен валутният борд. Това каза в „Твоят ден“ Юлиан Войнов, финансист.

По думите му април май месец ще бъде направена оценка на критериите ни, а вероятно няма да сме изпълнили всички. „В еврозоната не е страшно, но има насадени страхове. Тя изпреварва по растеж САЩ и Китай и носи стабилност на страните членки. Кризата в Гърция не беше породена от еврозоната, а от начина на управление на техните финанси преди влизането“, посочи той.

Според него положителната страна на влизането в еврозоната е свалянето на рисковата премия за инвестиции, увеличаване на рейтинга до А, както и намаляване на лихвените проценти. „България изпълнява голяма част от техническите критерии за еврозоната, а инфлацията започва да спада. Най-вероятно ще ни попречи да влезем през 2024 г. законодателният процес. Към момента не сме приели наложителните законодателни промени, това може да се окаже препъникамък“, смята експертът.
nova.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!