Париж настоява ЕС да заеме по-твърда позиция срещу Обединеното кралство
Франция може да спре енергийните доставки за Великобритания и остров Джърси заради отказа на Лондон да предостави достатъчно лицензи за риболов на френските рибари, съобщава „Фокус”.
Френския министър по европейските въпроси Клеман Бон, който е близък съюзник на президента Еманюел Макрон, заяви, че мярката ще бъдат предприета в рамките на дни и обсъждането ѝ вече е в ход.
Париж настоява ЕС да заеме по-твърда позиция срещу Обединеното кралство и че правителството на Борис Джонсън действа в нарушение на задълженията си относно достъпа до риболов във водите на Ламанша.
Миналата седмица една трета от френските лодки, кандидатстващи за лиценз във водите на Джърси, бяха отхвърлени от правителството на острова. Предишната седмица правителството на Обединеното кралство предостави разрешителни за своите крайбрежни води само на 12 от 47 френски кораба. Властите на Обединеното кралство и Джърси заявиха, че отхвърлените риболовци не са предоставили доказателства за работа в съответните води.
Бон заяви, че Франция „няма да търпи на това“.
„Стига вече, имаме споразумение, договорено от Франция, от Мишел Барние, и то трябва да се приложи на 100%. Но това не се случва. През следващите няколко дни – и вчера разговарях с моите европейски колеги по този въпрос – ще вземем мерки на европейско ниво или на национално ниво, за да окажем натиск върху Обединеното кралство”.
Той добави: „Ние защитаваме нашите интереси. Правим го добре и дипломатично, но когато това не работи, ние вземаме мерки. Островите в Ла Манша, Обединеното кралство, зависят от нас за енергийните си доставки. Те смятат, че могат да живеят самостоятелно и да навредят на Европа. И тъй като не може да стане, те се отдават на еднократни действия и то по агресивен начин”.
Великобритания е нетен вносител на енергия от френските атомни електроцентрали. Париж по-рано предложи да намали доставките за Джърси, чиято енергия осигурява чрез подводни кабели по търговски договор.
Съгласно споразумението за търговия и сътрудничество след Брекзит, сключено на Бъдни вечер, в случай на спор по въпроса за Джърси, ЕС може да предприеме едностранни мерки „пропорционални на предполагаемия провал на ответната страна и на икономическото и социалното въздействие от това”.
Споразумението за търговия и сътрудничество също създава връзка между продължаващия достъп на ЕС до британските води до 30 юни 2026 г. и достъпа на Обединеното кралство до електрическата и газовата мрежа в Европа.
Източник: Фокус
vesti.bg