“Гардиън” в борба между свободата на словото и сигурността

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
282

Изданието "Гардиън" ще работи в партньорство с "Ню Йорк таймс", във

връзка с документите, изтекли от Националната агенция за сигурност свързани със Едуаед Сноудън, предава самият Гардиън.

“В условия на силен натиск от страна на правителството на Обединеното кралство към изданието, ние решихме да работим в сътрудничество със САЩ, за да може да продължи да се отчита дейността по този случай”, се казва в изявление.

Журналистите в Америка е защитени от Първата поправка на Конституцията, която гарантира свободата на словото и на практика пречи на държавата да търси предварително публикуване, предписания или “предварително задържане”.

сътрудничеството с Ню Йорк таймс ще позволи на Гардиън да продължи излагането на масово наблюдение чрез поставяне на документите на Сноудън. Самият Едуард Сноудъм е в течение със споразумението.

Припомняме, че в  неделя британските власти задържаха на летище “Хийтроу” Давид Миранда, партньор на един от водещите британски журналисти в разследването по материалите на Сноудън – Глен Грийнуолд.

Основанието – параграф 7 от британския Закон за тероризма от 2000 г., който позволява задържане, разпит и претърсване на летища, пристанища и международни жп гари, без полицията да има основателно съмнение за терористична дейност. Като близък с Грийнуолд Миранда го е подкрепял в огромното количество работа покрай изтеклите секретни документи. В момента на задържането той сe е прибирал от среща в Берлин с американската режисьорка Лаура Путру, която също разследва информацията от Сноудън, обратно към общото си жилище с Грийнуолд в Бразилия.

За часове задържането се превърна в скандал. Британското правителство се осмели  да постави “журналистика” и “тероризъм” на една маса на фона на обострените на тема следене и държавен контрол обществени сетива. Това, че Миранда беше задържан за максималния допустим от закона срок от девет часа, че не е британски гражданин и че дори не е журналист, само засили ответната реакция срещу британските власти.

Ден по-късно, главният редактор на Гардиън Алън Ръсбриджър, съобщи че срещу изданието е наложен натиск от първите дни на историята със Сноудън. “Позабавлявахте се. Сега си искаме нещата обратно”, било посланието на властите в Лондон.

След отказ за предаването на документите, те са принудени да унищожат харддисковете с информацията. И така изведнъж Великобритания трябва да оправдае не само участието си в програма за наблюдение, но задържането на близки на журналисти и унищожаването на журналистическа информация.

trud.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!