Решенията на Брюксел вече няма да са задължителни за всички страни
Германия и Франция са готови с план за промени в ЕС след излизането на Великобритания. Те предлагат по-гъвкав съюз, по-малко интеграция, по-функциониращи институции. Това се случи на среща на основателките в Берлин в отговор на шокиращия вот за отцепване на Великобритания.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер организира спешна среща със своите колеги от 6-те държави основателки на общността, за да ги обсъди с тях. Събитието се провежда във вила край Берлин. Очаква се участниците да излязат с т.нар. Берлинска декларация, в която да предлагат мерки срещу блокирането на ЕС.
В документа ще се предложи на страните членки да се дава повече свобода и ако не желаят да участват в различни интеграционни стъпки, да им бъде давана тази свобода.
Обмисля се и как ЕС да бъде направен по-функционален, без това да означава създаване на нови институции. Също така ще се спре и предаването на още суверенитет на Брюксел. Това ще е и предпазна мярка срещу бъдещи референдуми, които се свикват именно заради “диктат и отнемане на суверенитет” от популистите.
Щайнмайер обяви, че очаква излизането на Великобритания да стане бързо и да няма излишно протакане. Това би било във вреда и на двете страни, посочи той. Колегите му подкрепиха това искане.
Така те отговориха на новината, че управляващите в Лондон няма да бързат с подаване на молба за излизане. Щайнмайер призова и ЕС да не изпада в истерия след резултата от британския референдум.
В понеделник в Берлин канцлерът Ангела Меркел ще се срещне с френския президент Франсоа Оланд, италианския премиер Марио Ренци и председателя на Европейския съвет Доналд Туск.
Новите предложения ще бъдат обсъдени във вторник и сряда в Брюксел. За първи път в срещата на върха няма да участва Великобритания.
Economic.bg