Германия и Италия подкрепиха ЕК по бъдещото търговско споразумение с Лондон

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
342

Според позицията на Комисията Обединеното кралство трябва да гарантира, че ще направи исканите от Европа многомилиардни вноски в бюджета на блока
Снимка: Архив Ройтерс
Германия и Италия подкрепят плановете на Европейската комисия (ЕК) по отношение на бъдещата политика на Европейския съюз (ЕС) към Великобритания, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Позицията на ЕК е, че началото на преговорите за бъдещо търговско споразумение между Брюксел и Лондон може да бъде поставено, само ако преди това Обединеното кралство гарантира, че ще направи исканите от Европа многомилиардни вноски в бюджета на блока. Това съобщава Financial Times, коментирайки, че тази информация ще представлява особено неприятна изненада за британския премиер Тереза Мей.
Друго искане на правителствата на двете европейски държави е да бъде поставено и ключовото условие за създаване на гаранции за европейските граждани, пребиваващи и работещи на Острова.
Позицията на Рим и Берлин е „удар за британските министри, които разчитат, че Германия ще заеме по-мека позиция и ще неутрализира „ястребите“ в Европейската комисия“, пише FT.
Постигнато е и съгласие относно сумата, която ЕК иска Великобритания да плати – около 60 млрд. евро. Плановете на Брюксел е тя да бъде платена поетапно до 2023 г. под формата на вноски по различни европроекти.
Идеята намира подкрепа и в Австрия. „Размерът на сметката трябва да е 60 млрд. евро, такива са пресмятанията на ЕК и това ще бъде включено в преговорите“, цитира думите на австрийския канцлер Кристиан Керн изданието.
Подкрепа за твърдата политика към Лондон изказва в интервю за FT и говорителят по европейските дела на Министерския съвет на Италия Сандро Гоци.
„Паралелните преговори могат да представляват интерес за Лондон, но смятам, че те са лоша идея, в това число и за Великобритания. Това вреди на преговорния процес, ограничава го и изисква по-голямо количество добра воля от обичайното (от страна на другите участници – бел.ред.). Затова е нужно да се вземе единно европейско решение“, заявява Керн.
От своя страна Тереза Мей вече заяви, че ще задейства член 50 от Лисабонския договор, започвайки формално процеса за напускане на ЕС, до края на март. Плановете на Лондон са преговорите за условията и конкретните измерения на процеса по Brexit да продължат около две години.
По статията работиха: Екип на Bloomberg TV Bulgaria , редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!