Германия взе отношение по шпионския скандал в САЩ като обвини Вашингтон, че използва мерки от времето на ЩАЗИ, предаде "Ройтерс".Пред "Шпигел", правосъдният министър Сабине Лойтхойзер-Шнаренбергер заяви,
че съобщенията за следене на гражданите от американските власти са твърде притеснителни и не могат да бъдат оставени без коментар.
Според нея, така се накърнява свободата на личността.
„Смятахме, че такива мерки са отминали отдавна“, заяви Маркус Фербер от християндемократическата партия.
Това изявление идва седмица, преди визитата на американскияпрезидент Барак Обама в Берлин.
Очаква се темата да бъде повдигната по време на срещатаму с германския канцлер и това може да помрачи честванията по повод 50-годишнината от знаменината реч на бившия американски президент Джон Кенеди „Аз съм берлинчанин“, която той произнася през 1963 година в кметството в Берлин, за да изрази несъгласието си с построяването на Берлинската стена и разделението, което тя носи.
Евродепутати заплашиха да преустановят споразуменията със САЩ за споделяне на данни.
Припомняме, американски официални лица потвърдиха за съществуваща голяма американска програма за шпиониране в интернет, наречена PRISM, чрез която според публикуваните от „Вашингтон поуст“ и „Гардиън“ документи американските власти имат достъп до лични данни от компании като Google, Facebook и Skype.
Бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън се призна за виновен за изтичането на информация за следене по интернет. Самоличността мустана известна по негово собствено желание. По думите му, той е избрал да отиде в Хонгконг, тъй като там има силни традиции по отношение на свободата на словото.
Новините принудиха европейските правителства да обясняват дали те са позволили на Вашингтон да шпионира техните граждани.
Основателят на „Уикилийкс“Джулиан Асанджнарече Сноудън герой и призова страните по света да му предоставят убежище.
11.06.2013, news.bg