Износът е с близо 12% по-висок спрямо година по-рано, но с 0,5% по-малко спрямо предходния месец
Германия вече не изнася повече от това, което купува от други страни, подчертавайки напрежението, пред което е изправена нацията и други европейски икономики от скока на цените на енергията и храните, отбелязва CNBC.
Данните показват, че през май Германия е отчела външнотърговски дефицит в размер на 1 милиард евро. Това бележи важен момент за германската икономика, която отчита търговски излишъци в продължение на няколко десетилетия. Bloomberg съобщи, че 1991 г. е последният път, когато страната е отчела месечен търговски дефицит.
Високото ниво на износ е важен икономически двигател и търговският излишък дори беше атакуван от бившия президент Доналд Тръмп, който искаше американците да купуват повече продукти, произведени в САЩ.
Износът на Германия през месец май все още е с 11,7% по-висок от преди година, според статистическата служба на страната, макар и с 0,5% по-нисък от предходния месец.
Сметката за внос обаче е нараснала с 27,8% спрямо предходната година и вече не се компенсира от продажбите в чужбина.
Тези данни идват в момент, когато все повече икономисти говорят за рецесия в Европа през следващите 12 месеца. Еврото падна до най-ниското си ниво от две десетилетия спрямо щатския долар във вторник сутринта (5 юли), тъй като все повече инвеститори оценяват по-високата вероятност от икономически сътресения в бъдеще.
economy.bg