Днес в 12.40 часа в парламента ще започне гласуването на вота на недоверие срещу правителството.
Припомняме, на 10 юни представители на БСП и ДПС внесоха в деловодството на Народното събрание искането за вот на недоверие заради провал в антикризисната политика. То беше подкрепено от 68 депутати.
До вота се стигна, след като Конституционният съд реши, че 6-месечната задължителна дистанция между исканията за оставка на кабинета противоречи на основния закон.
Вчера се проведоха дебатите по вота, на които не присъства премиерът Бойко Борисов.
БСП предложиха на председателя на Народното събрание Цецка Цачева вотът да бъде отложен заради деня на траур. Предложението им, обаче, не срещна подкрепа. Цецка Цачева от своя страна посочи, че в ден на траур се отлагат само увеселителни мероприятия и такива, които са несъвместими със скръбта на роднините на починалите. Считам за цинично обвързването на предварително приетата от нас програма за дейността на НС с тази трагедия, изтъкна тя.
Дебатите не бяха излъчени по БНТ и БНР заради деня на траур. Неизлъчването им също скара партиите и към ГЕРБ бяха отправени обвинения в страх от обществото.
Уважаеми г-н премиер, дано по някакви тайни канали слушате дебатите. С тези думи пък Петър Димитров започна да чете мотивите към вота. Г-н премиер световната икономическа криза приключи и вече не можете да се оправдавате с нея, продължи с обръщението към Бойко Борисов той.
От 2 години няма тройна коалиция, сега вие сте тройната коалиция, която управлява, изтъкна той.
Димитров посочи, че за опозицията било най-лесно да „се плъзне“ по пързалката на уикилийкс и срс-тата и сега вотът да е за неговото минало и морал.
Но за опозицията било по-важно вотът да е за настоящето, а след 2 години управление на Бойко Борисов българите били по-бедни, по-неообразовани, по-болни. Социалистът припомни обещанието на министър-председателя да направи страната ни средноевропейска страна.
Г-н премиер, вие ни излъгахте, изтъкна той.
Европейските икономики продължват да показват трайна тенденция за излизане на кризата, посочи Петър Димитров.
Правителството не реализира никаква антикризисна политика, посочи той и допълни, че дори кризата у нас се е задълбочила. Още 1 година управление на ГЕРБ и страната ни ще отпадне от класациите на конкурентните държави, смята ексикономическият министър.
Разумната фискална политика е заменена от правителството с неразумно харчене, смята още червеният депутат. Задълбочава се безработицата, всеки трети младеж е безработен и търси реализация навън, каза още Петър Димитров.
Той посочи, че правителството има воля да се справи, това се отчита и от външни анализатори. Само воля не стига, трябва и мисъл, смята депутатът от БСП.
БСП и ДПС имат общо 75 депутати, а за сваляне на правителството ще им трябва подкрепата на над 50% от присъстващите народни избраници.
От друга страна, ГЕРБ разполагат със 117 народни представители, като освен това най-вероятно почти всички независими (отцепници от РЗС и „Атака“-бел.ред) ще подкрепят кабинета. Интересна ще бъде позицията на традиционния партньор на управляващите „Атака“ (със 17 депутати). Националистите започнаха да се отдалечават от ГЕРБ след инцидента пред софийската джамия и отказа лидерът им Волен Сидеров да оглави парламентарната комисия „Антимафия“.
„Синята коалиция“ обяви, че няма да участва нито в дебатите, нито в самото гласуване. Според Мартин Димитров и Иван Костов, настоящият вот е PR акция на опозицията и те искат да се разграничат както от нея, така и от управляващите.