Граждани се борят за повече права срещу застрояването

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
461

Настояваме за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ),

с които да се разреши на гражданите да обжалват в съда подробните устройствени планове (ПУП) за застрояване, изготвяни от общините. Това обявиха вчера няколко организации, обединени в инициативата „Граждани за зелена София“. Те са изпратили писмо до председателя на Народното събрание Цецка Цачева.

Сега действащият ЗУТ предвижда, че лицата с право да правят искания, възражения и обжалвания при приемането или промените в подробните устройствени планове са само собствениците, чиито имоти са пряко засегнати.

Така например гражданите, до чиито домове започва строителство, с което те не са съгласни, нямат думата. „Когато пък имотите са общинска собственост, естествено, че общината няма да обжалва в съда собствения си ПУП и това е абсолютно алогично“, коментира Боряна Шивачева, представител на „Граждани за зелена София“.

„В момента има абсурдна ситуация, в която обществото не може да реагира за нещо като подробния устройствен план, което е от обществен интерес“, коментира пред „Дневник“ Александър Кашъмов от „Програма Достъп до информацията“. По думите му това се дължи на поредица негативни промени в ЗУТ, които в крайна сметка са позволили „строителство в сянка“.

Столичната община също често е потърпевша от разпоредбите в Закона за устройство на територията. Такъв е случаят с градинката до Руската църква, която е собственост на компанията „Абротеа“. От десет години кметството води съдебни спорове с фирмата, за да не позволи застрояването на парка.

„Абротеа“ иска да издигне на това място шестетажна сграда и се позовава на разрешително за строеж от 1999 г. на бившият главен архитект на София Стоян Янев. В момента Общият устройствен план на града отрежда парцела за зелена площ и на тази база той може да бъде принудително отчужден.

От друга страна обаче, за терена няма влязъл в сила нов ПУП, а дори и да имаше, компанията има право като заинтересувано лице да го оспори в съда и има големи шансове да спечели. Това принуди общината да приеме сделка с „Абротеа“ за замяна на градинката при Руската църква срещу акциите в „Централни хали“ АД.

Поводът „Граждани за зелена София“ да поискат промени в ЗУТ е решението на общинския съвет от 22 юли за приемането на Подробен устройствен план за Студентски град. Според сдружението в този ПУП има противоречия с общия план на града.

Гражданите твърдят, че той ще позволи още по-гъсто застрояване на района, а обществеността не може да направи нищо. Единствено приемането на ПУП за Студентския град може да го спаси от презастрояване, обяви преди месец главният архитект Петър Диков.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!