Guardian: Британците така и не могат да се разберат какво искат

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1047

Основна тема в британската преса е снощното предложение на премиера Тереза Мей в Брюксел относно правата на гражданите на ЕС
Снимка: Архив Ройтерс
Отношенията на Великобритания с Европейския съюз (ЕС) днес отново са централна тема на британските всекидневници по две причини: снощното предложение на премиера Тереза Мей в Брюксел относно правата на гражданите на ЕС, живеещи и работещи на Острова, и първата годишнина от референдума, на който британците гласуваха за Brexit, пише в. „Guardian“ в свой анализ.
Евроскептичният „Daily Telegraph“ още в основното си заглавие отбелязва главното в офертата, която Мей направи на евролидерите снощи: „Сделка за Brexit: На 3 милиона европейски граждани се разрешава да останат за постоянно в Обединеното кралство, и ще получат същите права, както и британците“. Самата тя нарече своето предложение „честно и сериозно“.
Изтъквайки думите й, че тя не иска „да разбива семейства“, вестникът вижда в това ясна индикация, че съпрузите и децата на граждани на ЕС, които живеят в чужбина, ще имат право да се присъединят към тях на Острова.
Тази оферта, разбира се, е валидна само ако има реципрочност, т.е. ако ЕС даде на 1 млн. британски граждани, живеещи в Европа, същите права.
Голямата въпросителна, според вестника, е кога ще бъде „фаталната дата“, след която граждани на ЕС няма повече да имат автоматично право да остават в Обединеното кралство. Брюксел настоява това да бъде денят на напускането на ЕС от Великобритания, т.е. края на март 2019 г. Мей обаче категорично не е съгласна с това и каза снощи, че това е въпрос на преговори и че тази дата трябва да бъде някъде в започналия да тече 2-годишен период на развода. Всички пристигащи след тази договорена дата ще получат 2-годишен период, през който трябва или да получат разрешение за работа, или да се завърнат в своите страни.
Според „Daily Telegraph“ с тази оферта Мей се опитва да си запази подкрепата на проевропейски настроените консервативни депутати след катастрофалното си представяне на извънредните избори преди две седмици, в които тя загуби парламентарното си мнозинство.
Вестникът обръща внимание, че в офертата на Мей остават някои важни детайли, които предстои да бъдат изяснени в понеделник.
Проевропейският всекидневник „Guardian“ също обръща внимание на думите на Тереза Мей, че това е „честна и сериозна“ оферта с цел да се даде конструктивен старт на преговорите за Brexit, тъй като и двете страни в тях заявиха, че искат този въпрос да бъде решен още в ранния етап на разговорите. Подчертава се казаното от премиерката, че тя желае никой да не бъде принуден да напуска Обединеното кралство насила или да има разделени семейства.
Мей обаче не приема настояването на ЕС гарант на правата на неговите граждани на Острова да бъде съдът на ЕС, а смята, че това е суверенно право на британските съдилища.
„Guardian“ цитира източници от Евросъюза, според които офертата на Мей в Брюксел снощи се приема като „разумно начало“ от лидерите. Преговорният екип на ЕС ще започне „технически преглед“ на нейното предложение, след като се занимае и с подробностите, които предстои да бъдат изложени.
Вестникът цитира и Тим Фарън, лидерът на британските либералдемократи – най-проевропейската от основните партии в страната, който смята, че тези предложения са „твърде скромни и идват твърде късно, като изправят милиони хора пред въпроси без отговор за тяхното бъдеще на Острова. Това просто не е достатъчно“.
„Guardian“ също смята, че офертата не дава отговор на ключови въпроси, включително и за съдбата на децата на онези европейци, които ще придобият новия статут в Обединеното кралство. Смекченият тон на Тереза Мей е в съзвучие с по-примирителния подход на правителството към разговорите за Brexit, след като извънредните избори лишиха премиерката от парламентарно мнозинство.
„Само преди шест седмици тя стоеше пред Даунинг стрийт 10 и обвиняваше неназовани личности в Брюксел, че сипят „заплахи“, и твърдеше, че там има хора, които не искат тези преговори да успеят и които не искат Великобритания да просперира“, отбелязва не без ирония „Guardian“.
Сега обаче Мей е принудена да управлява с малцинство в Камарата на общините и е под натиск, включително и от собственото си правителство, да възприеме по-малко войнствен подход, заключава всекидневникът.
В кореспонденцията си по същия повод от Брюксел електронният вестник „Independent“ също отбелязва смекчения тон на Мей с новата й оферта, но отбелязва и друг интерес момент от срещата й с европейските лидери. Редица от тях намекнаха, че Великобритания може да се завърне в ЕС, ако промени мнението си за Brexit. Вестникът подчертава и изразеното от германския канцлер Ангела Меркел мнение, че Brexit е второстепенен въпрос за нея, а главното е запазването на единството на оставащите 27 страни членки.
„Independent“ вижда и евентуална сделка между Лондон и Брюксел: Мей би се съгласила с искането на ЕС „фаталната дата“, от която ще започнат да важат новите правила за прием на имигранти от ЕС, да бъде фактическият ден на напускането, т.е. края на март 2019 г., ако Брюксел се откаже от искането си съдът на ЕС да бъде гарант на правата на европейците на Острова.
А в авторски коментар в „Guardian“ по повод годишнината от референдума Тимъти Гартън Аш директно нарича Brexit „трагедия“. Изминалата оттогава година е показала, че британците така и не могат да се разберат какво искат и не знаят как да го получат. Болезнено е да видиш Великобритания в такъв хаос година след референдума. А в същото време оставащите в ЕС само година по-късно отново намират себе си и се сплотяват, отбелязва авторът.
Според него обаче нещата не са необратими. „Ние, британските европейци, трябва да обединим всички свои сили и когато полуготовият резултат от преговорите бъде представен пред парламента, да кажем: „Това е най-лошата от двете опции… Защо да се задоволим с по-лошото от двете, с асоциирано членство, и то с много очевидно неизгодни неща за нас и с малко предимства, когато можем просто да останем (в ЕС) и да имаме реалните изгоди?“.
С този болезнен риторичен въпрос завършва коментарът на Аш в „Guardian“.
/БТА/
По статията работи: Веселина Василева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!