Лондон. Докато бушува
дебатът около въздействието на имиграцията от ЕС върху британските служби, бизнесът продължава да наема имигранти, за да компенсира недостига на квалифицирана работна ръка и за да получи експертните знания и уменията, от които се нуждае. В доклад на NIESR се прави задълбочен анализ на причините за това явление и на мнението на хората, които работят с имигранти. Той разкрива една далеч по-положителна картина от тази, която често се обрисува, пише „Хъфингтън пост”.
Настоящият дебат относно имиграцията се фокусира върху краткосрочното влияние върху трудовия пазар, обществените служби и публичните финанси. Тези теми заеха централно място в плановете на правителството, инспирирани от общественото мнение по отношение на имиграцията и опасенията за потенциалните последствия на бъдеща вълна от българи и румънци, когато се премахнат ограниченията за тях на Острова в началото на 2014 г. Появиха се твърдения за „здравен туризъм” и „туризъм за социално помощи”.
Докладът измества фокуса от влиянието на имиграционната вълна към основния двигател на имиграцията – икономическия. Изследването разглежда по-специално квалифицираните чуждестранни работници. Работодатели в четири сектора – фармацевтичния, ИТ, висшето образование и финансите – казват, че наемат високо квалифицирани чуждестранни работници там, където предлагането на умения сред британците е неадекватно. За работодателите, квалифицираните имигранти често не могат да заместят местните, но привнасят допълнителни умения, които увеличават уменията на британските работници и дават тласък на бизнеса, пише изданието.
focus-news.net