Хиляди пациенти с рак в Англия ще тестват персонализирани ваксини в нови клинични изпитания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
209

Хиляди пациенти на NHS с рак в Англия се очаква да получат достъп до изпитвания на нов вид лечение, използващо ваксини за борба с болестта.

Тридесет болници досега са се присъединили към инициативата Cancer Vaccine Launch Pad, която цели да съпостави пациентите с предстоящи изпитания, използващи технологията mRNA, известна от текущите ваксини за Covid.

Ваксините са проектирани да активират имунната система да разпознава и унищожава останалите ракови клетки и да намалят риска от рецидив на заболяването.

Елиът Пфебве, на 55 години, е първият пациент, лекуван с персонализирана ваксина срещу рак на червата в Англия. Елиът, който вече е претърпял операция и химиотерапия, получи инжекцията в болницата Queen Elizabeth в Бирмингам. Той изрази вълнение и надежда, че това лечение може да помогне на хиляди, ако не и на милиони хора.

След първоначалното лечение на Елиът тестове показаха, че в кръвта му все още има фрагменти от ракова ДНК, което увеличава риска заболяването да се върне. Затова той се записа за изпитание на ваксина, разработена от германската фармацевтична компания BioNTech, която използва същата mRNA технология като при ваксината Pfizer-BioNTech срещу Covid.

Персонализираната ваксина се създава на база проба от тумора на пациента, като в лабораториите на BioNTech в Германия са идентифицирани до 20 мутации, специфични за неговия рак. Ваксината съдържа инструкции към клетките на Елиът да произвеждат мутирани белтъци, уникални за раковите му клетки, и действа като „търсен афиш“, разкриващ раковите клетки.

Целта е ваксината да активира имунната система да търси и унищожава всякакви останали следи от рак, подобрявайки шансовете на Елиът да остане без рак в бъдеще. Д-р Виктория Кунене, главен изследовател на изпитанието, изрази надежда, че това може да стане стандарт за грижа.

Въпреки оптимизма за потенциала на mRNA ваксините за лечение на рак, те все още са в експериментален етап и са достъпни само като част от клинични изпитания. Над 200 пациенти в Обединеното кралство, Германия, Белгия, Испания и Швеция ще бъдат набирани за участие в изпитанието, където ще получат до 15 дози от персонализираната ваксина. Изпитанието трябва да приключи през 2027 година.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!