Икономиката на Обединеното кралство нарасна по-бързо от първоначалните прогнози през първото тримесечие, подпомогната от по-силното потребителско харчене, според официални данни. Това предполага, че следващият премиер може да се възползва от по-стабилно възстановяване.
БВП се увеличи с 0.7% през първите три месеца на 2024 г., ревизирано нагоре от първоначалната оценка от 0.6%, съобщи Офисът за национална статистика. Това беше най-бързият растеж от края на 2021 г. и сложи край на техническата рецесия от миналата година. Това също така беше най-високият растеж сред страните от Г7.
Пол Дейлс, икономист в Capital Economics, коментира, че тази ревизия предполага по-силно възстановяване от очакваното. Той добави, че растежът през цялата 2024 г. може да надмине предишната прогноза от 1%.
Ревизията се случва по-малко от седмица преди общите избори. В анкетите, консерваторите изостават от лейбъристите с около 20 процентни пункта.
Месечните данни за април показаха нулев растеж, причинен от неблагоприятните метеорологични условия. Ревизията за първото тримесечие се дължи на по-силно от очакваното потребителско харчене и по-голям принос от нетната търговия. Правителствените разходи обаче са нараснали по-малко от очакваното.
Миналата седмица Банката на Англия заяви, че очаква стабилният растеж от началото на годината да продължи и през второто тримесечие с прогнозирано разширяване от 0.5%. Въпреки това, за останалата част от годината, банката очаква по-бавен растеж от около 0.25% на тримесечие.
Данните от Офиса за национална статистика показаха, че БВП на глава от населението се е увеличил с 0.5% на тримесечие, слагайки край на седем тримесечия на спад. Реалният разполагаем доход на домакинствата също се е увеличил за второ поредно тримесечие с 0.7%, което е повишило спестовния процент до 11.1%.
Въпреки тези положителни данни, икономическото представяне на Обединеното кралство през последните години остава слабо. В сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г., икономиката на Обединеното кралство е нараснала само с 1.8%, което е второто най-слабо представяне сред страните от Г7 след Германия.
Адам Корлет, икономист от Resolution Foundation, коментира: „Последните пет години бяха ужасни за растежа на жизнения стандарт. Растежът на доходите през този парламент е по-лош от всеки друг от 1950-те години насам и е третият най-лош в пост-Едуардианска Великобритания.