“Има такъв народ” излиза с малка разлика пред ГРЕБ-СДС на финала на кампанията

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
84

БСП подобрява леко позициите си спрямо предходните редовни избори, сборната патриотична формация засега остава под линията за влизане в парламента

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ е първа политическа сила, но с много малка разлика пред ГЕРБ-СДС. Това показва последното проучване на електоралните нагласи на Алфа Рисърч, проведено в периода 4-7 юли след 1013 пълнолетни граждани.

На финала на предизборната кампания общо 21,8% от анкетираните от агенцията посочват, че ще гласуват за „Има такъв народ“. Подкрепата за ГЕРБ е 21,5%.

Трета политическа сила е БСП с 16,4% от гласовете, следвана от Демократична България с 12%.

ДПС получава 11,1%, а „Изправи се! Мутри вън! – 5,4%.

Българските патриоти, които обединяват партиите НФСБ, Воля и ВМРО, остават под 4-процентната бариера за влизането в Народното събрание, според Алфа Рисърч, с 3,8% от гласовете. За Възраждане са посочили, че ще гласуват 3,2% от анкетираните, за Българско лято на Васил Божков – 1,2%.

Левият съюз за чиста и свята република, оглавяван от Жан Виденов, получава 0,5%.

След спад и отстъпление в редиците на ГЕРБ, регистрирани в началото на кампанията, в нейния край е налице известна мобилизация, посочват от социологическата агенция. „Има такъв народ“ се възползва от инерцията и привлича част от вота за по-малките партии без шанс за влизане в парламента.

Продължаваща мобилизация на симпатизантите на ГЕРБ може да обърне тази тенденция. Обратното, включването на повече младежки, емоционален вот, както и вот от чужбина може да осигури преднина на „Има такъв народ“, посочват от агенцията.

БСП има шанс да подобри резултата си от предходните редовни избори, както и ДПС, допълват от агенцията.

Една десета от твърдо решилите да гласуват заявяват, че ще изберат партията, която да подкрепят, в оставащите дни до вота. Този дял трудно може да преобърне цялата картина, но може да повлияе на крайния резултат в две посоки: първо, да определи победителя от изборите, и второ, да „вкара“ или да изкара“ някои партии от парламента.

Между 47 и 50% от анкетираните заявяват твърда готовност да гласуват на 11 юли, т.е. може да се очаква активност от порядъка на 3,1 – 3,3 млн. граждани.

Почти 60% от анкетираните заявяват, че нямата никакви притеснения, свързани с изборите. Други 15,4% се притесняват от машинното гласуване, 12,1% – от манипулация на резултатите, 11,8% – от опашки пред секциите, 7,8% – от риска от заразяване с коронавирус, а още 7,6% – от хаос в изборния ден.

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!