Под една трета от инвеститорите в имоти твърдят, че те са сред основните им инвестиции
Снимка: Ройтерс
Над половината от инвеститорите във Великобритания вече не смятат имотите за добра инвестиция заради промените в данъка при закупуване на жилище с цел отдаване под наем и растящите разходи, показва изследване на Rathbone Investment Management, цитирано от онлайн изданието propertywire.com.
Новите правила, приети от Регулаторната комисия по финансовите въпроси във Великобритания (Prudential Regulation Authority), които засягат закупуваните с инвестиционна цел имоти, накараха много инвеститори да преосмислят ефективността на вложенията си в имоти, показва изследването.
То установило, че малко под една трета от инвеститорите в имоти казват, че те са сред основните им инвестиции, а само 7% планират да разширят бизнеса си.
Резултатите сочат още, че инвеститорите с активи над 100 хил. паунда са малко по-скептични към имотите, като 38% не ги смятат за добра инвестиция. През април 2016 г. британското правителство повиши гербовия налог с 3% за допълнителни имоти.
Освен това от 2017 г. то започна да намалява данъчните облекчения, които инвеститорите, закупуващи жилище с инвестиционна цел, можеха да искат по отношение на разходите за обслужване лихвите по ипотеките. Данъчните облекчения ще бъдат намалявани до април 2020 г., когато те ще престанат да важат за притежателите на имоти с инвестиционна цел.
Вложенията в имоти бяха популярен избор за инвестиции, като 49% от британците, анкетирани от Британската статистическа служба, заявиха, че инвестирането в имот, а не в пенсия е най-добрият начин за спестяване на пари след пенсиониране.
Изследването показва, че популярността на имотите като клас активи се дължи главно на високата възвръщаемост. Освен това инвеститори с по-малък опит често избират имотите пред инвестициите на фондовата борса, тъй като познават по-добре този клас активи.
Около 25% от анкетираните инвеститори са натрупали състоянието си чрез инвестиции в имоти,17% понастоящем имат инвестиции в частни имоти, 8% в бизнес имоти, а 5% в земя.
„Разбираемо е, че имотите, и особено жилищните имоти, бяха популярна инвестиция в миналото, но сега тя вече не е толкова разумна. Възвръщаемостта беше засегната от повишаването на данъчната ставка и също така инвестицията може да се окаже с висок риск заради липсата на диверсификация“, отбелязва Робърт Шечени, инвестиционен директор в Rathbones.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Веселина Василева
investor.bg