Индийският вариант B16172 на коронавируса – въпроси и отговори

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
265

Индийският вариант на коронавируса е на път да наруши крехкото равновесие, което успяха да постигнат някои държави като Великобритания след щетите, нанесени от британската му разновидност.

Данните за B16172 все още са малко, което оставя много от въпросите без отговор. Борис Джонсън изрази своето притеснение относно преносимостта му, а някои експерти препоръчват да не се избързва с облекчаването на мерките.

Заниа Стаматаки е експерт по вирусна имунология в университета в Бирмингам. Тя хвърля светлина върху ключови аспекти, свързани с индийския вариант B16172, и как може да се попречи на разпространението му.

Какво е B16172 и защо е различен от останалите варианти на коронавируса?
B16172 е един от трите варианта на SARS-CoV-2, регистриран за първи път в Индия. Някои от вас вероятно са чували да го определят като „двойния мутант“, което обаче от вирусологична гледна точка няма логика. Той има повече от две мутации. Все пак изразът се наложи сред обществото и означава, че вирусът е по-лесно преносим и по-трудно може да се неутрализира от антителата, изградени срещу предишни негови варианти.

Във Великобритания расте тревогата, свързана с B16172, тъй като се увеличава броят на заразените с него, което кара учените да смятат, че е напълно възможно той да е по-заразен дори от върлуващия в момента на територията на страната, по-конкретно в Кент, вариант B117. Ето защо е изключително важно да се изследват характеристиките му, преди да се премине към вдигане на ограниченията.

Кога ще стане ясно дали ваксините са ефективни срещу индийския вариант?
В момента се провеждат лабораторни експерименти, които да докажат дали антителата и Т-клетките, изградени след ваксинация, могат да ни защитават от B16172. Проблемът е, че не знаем кога точно ще бъдат събрани данни в реални условия.

Само във Великобритания 60-70% от гражданите вече имат антитела срещу SARS-CoV-2, било то в резултат на прекарана инфекция или на ваксина. Близо 30% вече са ваксинирани с две дози.

Местни експерти изчисляват дали индийският вариант води по-често до хоспитализация и фатален край. Оказва се, че от началото на инфекцията до постъпването в болница или смъртта на пациента минават 2 до 4 седмици.

Способен ли е вариантът да обърка плановете за облекчаване на противоепидемичните мерки?
Появата на нови варианти е обичайно явление при РНК вирусите. Те може да наложат масово тестване на гражданите и предприемане на локални мерки. Ако се съберат достатъчно доказателства, че индийският вариант успява да заобиколи защитата на ваксината, то тогава наистина би било наложително да се преразгледат и удължат съществуващите ограничения.

Страните, в които масовата ваксинация се провежда с добри темпове, могат да си позволят да разхлабват поетапно и предпазливо мерките. Останалите обаче, като например Индия, ежедневно регистрират твърде голям брой инфектирани. Колкото повече са те, толкова по-благодатна е почвата за разпространението на новите варианти.

Ако одобрените ваксини не са ефективни срещу индийския вариант, единствената възможност за ограничаване на смъртността според учените е въвеждане на допълнителни рестрикции, докато не бъдат разработени нови и ефективни препарати.

Важно е да се уточни, че засега нито един вариант на коронавируса не успява да избегне защитата на ваксините срещу сериозно протичане на COVID-19.
Трябва ли районите с голям брой заразени с индийския вариант B16172 да бъдат затворени, а ваксинацията да бъде ускорена?
Много е важно да се вземат бързи мерки в районите, където има огнища на варианта, за да се спре разпространението му.

Още по-добре би било, ако там се ускорят темповете на ваксинация, макар че, докато се развие имунен отговор изминават около 2 седмици.

Затварянето на отделни училища, бизнеси, квартали или градчета също може да помогне в овладяването на огнището, преди ситуацията да е станала неконтролируема.

Ключова роля има и добрата информираност, така че гражданите от засегнати райони да могат да отменят своите пътувания и социални ангажименти. Местните ограничителни мерки трябва да се задържат няколко седмици, за да могат след това гражданите отново да заживеят нормално и безопасно.

Снимка: freepik.com

media.framar.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!