Ирландският парламент прие с мнозинство сделката за Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
128

Едва десетима души от 158-членния парламент се обявиха против проектоспоразумението
Снимка: Архив Ройтер

Ирландският парламент прие с мнозинство проектоспоразумението за излизането на Великобритания от Европейския съюз, като всички основни партии в законодателния орган го подкрепиха. Според правителството то постига всички основни приоритети на страната.

Въпреки че от законова гледна точка вотът не е задължителен – ратифициране се иска само от Европейския и британския парламент, ирландският министър-председател Лео Варадкар поиска да покаже с гласуването, че политици от целия политически спектър подкрепят текста, съобщава Ройтерс.
Едва десетима души от 158-членния парламент се обявиха против проекта.

Сделката за Brexit се очаква да получи подкрепата и на европейските лидери на тяхната среща в неделя, като тогава трябва да бъде публикувана и политическа декларация за бъдещите търговски отношения между Брюксел и Лондон. След това предстои да бъде изпълнена по-трудната задача и потенциална пречка пред договора, а именно гласуването му в британския парламент.

В сделката се предвижда изпълнението на предпазна мярка, която ще попречи за връщането на т. нар. „твърда“ граница между Република Ирландия и Северна Ирландия. Именно тази мярка се превърна и в основна тема на споровете около сделката в редиците на управляващата Консервативна партия във Великобритания.

Вчера Мей е провела разговор и с испанския премиер Педро Санчес, чиято позиция за Гибралтар е другата голяма потенциална спънка пред сделката за Brexit – този път на европейско равнище, съобщава БТА. Сделката предвижда тя да важи за цялата територия на Обединеното кралство, включително и Гибралтар.

Санчес предупреди два пъти през последните дни, че няма да подкрепи споразумението на срещата на върха в Брюксел в неделя, ако в него не бъде уточнено, че бъдещето на спорния анклав Гибралтар ще бъде решено чрез преговори между Мадрид и Лондон. Ако Мадрид изпълни заканата си, това ще означава вето върху споразумението за условията на Brexit.

Дипломатически източници в Брюксел, цитирани от Ройтерс, съобщиха, че спорът за Гибралтар е фактически последният нерешен въпрос преди приемането на така желаната от Мей обща декларация на Великобритания и ЕС за бъдещите им отношения след Brexit, която да бъде одобрена наред със споразумението на срещата на върха на ЕС в неделя.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!