Ако си боледувал от COVID-19 и все пак искаш да се ваксинираш, трябва да изчакаш поне месец-два, за да се възстанови имунитетът след преболедуване. Този принцип – да се изчаква известно време след тежко боледуване, преди да си сложиш ваксина, е общовалиден. Това стана ясно от думите на проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб (НОЩ) и директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той говори пред Нова телевизия.
Освен това, Кантарджиев беше категоричен – нови ваксини, както и нови лекарства, не се дават на бременни и малки деца. Това не е някакво изключение, което важи само за COVID-19.
Хората с имунен дефицит, например онкоболни, както и с тежки придружаващи заболявания, трябва да изчакат и да се ваксинират с пептидни ваксини (ваксини, разработени на основата на белтък от антиген) – такава например е руската „Вектор“. Февруари-март ще излязат, прогнозира Тодор Кантарджиев, който уточни, че не бива такива хора и хора с алергии да си слагат векторни ваксини т.е. като на AstraZeneca и каквато е друга руска – „Спутник V“. Той посочи, че РНК ваксините – т.е. тези на Pfizer/BioNTech и Moderna, ще предизвикват по-малко алергични реакции от другите.
Разбира се, най-важно е да се чете етикетът с информация за всяка ваксина, преди тя да бъде поставяна, както и да има консултация с лекар. В течение на разговора, типично в свой стил проф. Кантарджиев каза няколко духовити реплики: „Като кажеш ваксина за милиони долари, трябва да е брилянтна“.
„Това ваксините е сериозно нещо, не бива да започваме с майтапи“. „И без коронавируса не сме на последно място по смъртност да ви кажа. Оказа се, че се умира от това заболяване“.