На 6 януари отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Йордановден, известен още като Богоявление. Това е денят, когато се чества кръщението на Иисус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан, събитие, символизиращо проявлението на Светия дух. Според вярванията, в момента на кръщение, небето се отваря и божествен глас обявява Иисус за своя възлюбен Син.
Традиционно, този ден е свързан с ритуала по освещаване на водата. В различните региони на България, свещениците хвърлят кръст в реките или други водни басейни, като младежите се надпреварват да го извадят. Смята се, че този, който успее да извади кръста, ще бъде благословен със здраве и благополучие през цялата година.
Съществува също поверието, че ако кръстът замръзне във водата, предстои плодородна и здравословна година. Нощта преди Йордановден се смята за особено магична – вярва се, че небето се отваря и молитвите и желанията на хората могат да бъдат изпълнени.
На този ден започва и периодът на сватбените обреди, който продължава до началото на Великденския пост. Името Йордановден идва от името на реката Йордан, мястото на кръщението на Иисус.
Традиционно на празничната трапеза се поднасят постни ястия, символизиращи скромност и благочестие. Към тях често се добавят ястия като сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул и орехи. Празникът събира семействата на масата, за да споделят благодатта и да отбележат началото на новия цикъл.
Йордановден е също повод за честване на всички, носещи имена произлизащи от Йордан – Йордан, Йорданка, Данчо, Данка и други. Това е ден на радост, общност и благословия, пропит с традиции и вяра.
Поздравления на всички, които празнуват!