Стойнев: За втори път се налага БСП да плати сметката
Политическата криза след европейските избори е довела до оставката на правителството. Това коментира икономическият министър в оставка Драгомир Стойнев в сутрешния блок на Нова телевизия. “Ние допуснахме след изборите в страната да се разрази една политическа криза. И е хубаво, че има оставка, тъй като основната заплаха е политическата криза да се отрази върху икономиката”, каза Стойнев.
Той посочи, че работодателските организации също виждат, че ситуацията може да се влоши и подчерта, че “по пътя на икономическата стабилност трябва да има и политическа стабилност”.
“Станахме свидетели на едно неразбирателство между двете политически сили, които подкрепяха правителството”, посочи министърът на икономиката и енергетиката, но отрече, че конфликтът между Делян Пеевски и Цветан Василев е в основата на правителствената криза.
Стойнев каза, че правителството е работило в тежка обстановка, включително при липса на подкрепа и неработещ парламент. Въпреки това обаче според него за годината на управлението икономиката е тръгнала по пътя на растеж.
“Когато аз встъпих в длъжност, имахме отрицателен икономически растеж. Сега в продължение на три тримесечия ние имаме икономически растеж над 1% и няма работодателска организация, която да не признава, че българската икономика се отлепи от дъното”, посочи министърът на икономиката и енергетиката.
“Никой не може да оспори макроикономическите резултати. За първото тримесечие тази година има създадени 40 хиляди нови работни места – нещо, което не се е случвало от 2009 г. Нека да не забравяме, че в продължение на шест месеца поред имаме ръст на промишленото производство на годишна база. Това правителство послуша бизнеса, който искаше да имаме по-добра връзка с образованието и неслучайно се стартира и т. нар. дуална система”, допълни Драгомир Стойнев.
Стойнев припомни, че БСП е управлявала по време на два коалиционни мандата. По думите му мандатът в периода 2005-2009 г. е бил успешен за страната, тъй като България е станала пълноправен член на Европейския съюз (ЕС) – “нещо, което никой не очакваше”. “Няма да цитирам макроикономическите данни, които надали ще ги постигнем някога”, посочи още той.
Според него “за втори път се налага БСП да плати сметката”. “Щом ние я плащаме, щом сметката не е поделена, явно има някакъв проблем”, заяви Стойнев.
Министърът потвърди, че 75 на сто от ресурса на Българския енергиен холдинг (БЕХ) е бил изтеглен от Корпоративна търговска банка (КТБ) в резултат на наредбата на служебното правителство на Марин Райков за диверсификация на банките. Паричният ресурс е бил разпределен в три други банки.
Непосредствено преди разразяването на кризата в КТБ обаче холдингът не е теглил пари, каза Стойнев и допълни, че нито едно държавно дружество не е изтеглило средствата си от банката.
Стойнев потвърди също така позицията си, че “Южен поток” е важен проект не само за България, но и за Европа. Според него проектът е бил “забравен” от предишните управляващи, а “за една година ние сме на финалната права”.
Той отрече кабинетът да е продължил работата по спорния проект, след като Пламен Орешарски обяви, че тя се замразява заради споровете с Европейската комисия (ЕК) заради Третия либерализационен енергиен пакет, но посочи, че преговорите с Брюксел продължават.
“Имаме доста сериозна защита, бяхме миналата седмица в Брюксел. Този проект е важен за България и ще донесе сигурност на доставките на природен газ, ще има ефект върху растежа и създаването на работни места”, коментира Драгомир Стойнев.
Икономическият министър подчерта, че друг стратегически важен проект за енергетиката е новият реактор в АЕЦ “Козлодуй”, работата по който правителството е започнало от нулата, “в унисон с европейските директиви за диверсифициране на енергийната система”.
Той посочи, че ако се стигне до подписването на споразумението с Westinghouse, това няма да натежи на данъкоплатеца. “Ако следващото правителство не одобрява проекта и не е съгласен с акционерното споразумение – всичко приключва”, заяви Драгомир Стойнев.
Според него енергетиката е била подготвяна за приватизация, а сегашните управляващи са спрели процеса. “В енергетиката за тази една година аз наруших доста интереси, тъй като енергетиката беше подготвяна за приватизация. Много хора са разсърдени, много консултантски договори бяха прекратени, така че намирам за съвсем нормално някои кръгове в енергетиката да ме атакуват. В крайна сметка хората трябва да разберат, че енергетиката е част от националната сигурност и трябва да работим в интерес на българските граждани”, заяви Стойнев.
Що се отнася до номинацията му за председател на БСП, той посочи, че срещу него се води компроматна война, но по думите му “с камъните върху мен смятам да градя”. Според него проблемите в партията трябва да бъдат дискутирани в самата партия, “не трябва да си говорим през медиите”.
Още икономика и политика четете в Investor.bg
По публикацията работи: Миглена Иванова
dnes.bg