Как крупни измами донесоха на „Фалшивата наследница“ сделка с Netflix

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
457

Анна Сорокин се представя за богато момиче в Ню Йорк, но истината е друга

Снимка: Getty
Анна Сорокин, по-известна като „фалшивата наследница“, заради това, че се представя за богата фигура от социалните кръгове в Ню Йорк, казва, че се опитва да извлече максимума от позора си след излизането си от затвора.

На въпрос дали престъпността й се отплаща, Сорокин заяви пред BBC: „В известен смисъл го направи“.

Сорокин получава 320 000 долара от Netflix. Стрийминг платформата иска да разкаже нейната история, но тя не е единственият претендент за това. По думите на Сорокин, и други предложения са били отправяни към нея.

Анна попада в затвора, след като мами банки, хотелиери и приятели за стотици хиляди долари.

Историята за нейните подвизи – под псевдонима Анна Делви – бе разказана от списание Ню Йорк през 2018 г., предизвиквайки незабавен интерес от страна на телевизионните продуценти. „Никога не съм искала Netflix да купи историята ми, просто се случи“, казва Сорокин, която бе освободена условно през февруари след повече от три години зад решетките. „Всичко останало, то просто излезе извън моя контрол. Не е като да съм дирижирала нещо.“

Сорокин така и не успява да задържи всички пари, които получава от Netflix, поради закон в Ню Йорк, който пречи на престъпниците да печелят от известността си. Компанията се е съобразила изцяло със закона и властите са замразили банковата сметка на Сорокин, което е позволило на нейните жертви първо да предявят претенции към парите. Най-малко 170 000 долара бяха използвани за изплащане на заемите, взети от различни банки.

Сорокин навърши 30 години в затвора, но беше в началото на двадесетте си години, когато прекарваше време в Ню Йорк, казвайки на хората, че има доверителен фонд от 60 милиона долара и амбициозен проект за създаване на едноименна фондация за изкуства.

Всъщност тя беше скорошна стажантка в списание, която произхожда от обикновено семейство на руски имигранти, живеещи в Германия. Отсядайки в скъпи хотели и хвалейки се с луксозен живот в Instagram, тя успя да подмами други хора да повярват на нейната фантазия и да й отпуснат пари. Използвайки фалшиви документи, тя дори убеждава банка да й даде овърдрафт от 100 000 долара, преди полицията най-накрая да я залови.

Сега Сорокин твърди, че обвинението е изиграло основна роля в създаването на нейната медийна персона по време на нейния процес. „Обвинението представи напълно погрешно моите мотиви. Казаха, че съм дефилирала из Ню Йорк, представяйки се за наследница. Това, което се случи, беше само между мен и финансовите институции, не беше тяхна работа. Те ме представяха като момиче, което иска да стане разпознаваема социална фигура, но това никога не е била моята цел“, обяснява тя.

Въпреки че Сорокин наистина се радва на луксозни обяди с шампанско и луксозни ваканции, тя преди всичко бе насочила вниманието си към създаването на своята фондация за изкуства и измамно търси заем от 22 милиона долара, за да се опита да я стартира. „Фалшивата наследница“ дори изготвя брошура от висок клас, но така и не плаща на дизайнера, и твърди, че има подкрепата на известни художници, като например покойния Кристо, за старта на своя проект. (Преди художникът да умре миналата година, неговият публицист каза пред BBC, че твърдението е чисто измислица.)

Защитата на Сорокин също беше изградена около мотото „всичко е фалшиво, докато не го постигнеш“. Адвокатът й заяви пред предаването The Cut, че е назначил стилист, за да може тя да продължи да се появява в съдебната зала в изискани дрехи.

Запитана кога Анна Сорокин е започнала да се превръща в Анна Делви, измамницата заявява: „Винаги съм била Анна Делви“.

„Някои хора ме представяха като много манипулативена, което не мисля, че съм“, казва тя. „Никога не съм била много симпатичен, не съм се опитвала да се харесам. Просто казвах на хората какво искам и те ми го даваха.“

Сорокин бе призната за виновна по четири обвинения за кражба на услуги, три престъпления за кражби, бе оправдана по две други обвинения.

След излизането си от затвора тя казва, че е била затрупана от искания в медиите и е наела свой режисьор, който да поеме контрола над разказа на нейната история. „Пиша книгата си, имам своя проект за свои продукти, работя по реформа в затвора“, казва тя. „Опитвам се да насоча вниманието, което получавам, в нещо положително.“

Тя настоява, че не смята факта, че е осъден измамник, за гордост. В социалните мрежи обаче Анна не се свени от тази репутация. По-рано тази седмица тя публикува в Twitter изображение на купчина книги, чиято обща тема бе за пари и измами, включително Den of Thieves и The Biggest Bluff.

Въпреки че преди е казвала, че съжалява, сега това не било правилната дума, защото това предполага тъга, а тя не е тъжна от това, което е направила. Но не би го повторила. Адвокатът й Тод Сподек казва пред BBC, че Анна работи по обжалване и той очаква тя да бъде депортирана обратно в Германия след време.

Сорокин казва, че ще се опита да остане в САЩ.

По публикацията работи: Нели Христова
dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!