Какво ще се случи с празните магазини във Великобритания?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
234

Собствениците може да обмислят преустройство на празните търговски площи за забавление или жилищни нужди

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Фалитът на Debenhams и Arcadia задълбочава един проблем за собствениците – какво да правят с множеството освободени търговски площи, които загрозяват градовете във Великобритания, пише Financial Times.

Нито Boohoo, нито Asos, които поеха брандовете Debenhams и Arcadia, включително Topshop, Topman и Dorothy Perkins, са изразили желание да продължат договорите за наем на магазините.

Това означава, че близо 1,4 млн. кв. м площи, равняващи се на около 200 футболни игрища, ще излязат на пазара в Англия и Уелс, сочат данни на консултантската компания Altus Group.

Заради проблемите за търговците на дребно и ресторантите с плащането за физически обекти в съчетание с миграцията на купувачите свободните площи в градските центрове вече са високи.

Някои обекти ще бъдат наети от различни търговци на дребно. Други може да бъдат преустроени. Но много може да останат празни без жизнена от икономическа гледна точка алтернативна употреба, ако местните власти или правителството не се намесят.

Собствениците на имотите биха предпочели да ги отдадат отново под наем и бързат да намерят жизнени наематели.

Собственикът на търговски центрове Hammerson намаляваше броя на магазините на Debenhams в портфейла си преди кризата. В Рединг и Кройдън обекти, които преди време бяха запълнени от веригата, са поети от компанията за търговия с дрехи Next, която се справя по-добре от повечето си конкуренти на търговските улици по време на пандемията.

Hammerson има известен успех и в повторното отдаване под наем на обекти на Debenhams в ритейл паркове извън града, които бяха относителен победител миналата година.

Имотната компания British Land, която е част от индекса FTSE 100, също намалява магазините на Debenhams и Arcadia в портфейла си на стойност 12 млрд. паунда и преговаря с други компании за търговия на дребно за запълване на площите.
Сред потенциалните наематели са веригите магазини за евтини дрехи B&M и Home Bargains, както и модни брандове, които се представят по-добре по време на пандемията, като Zara, Fraser Group на Майк Ашли и JD Sports, която миналата седмица обяви планове да набере почти 500 млн. паунда в рамките на стратегията си за експанзия.
Обектите на Debenhams са по-трудни за запълване от отделните магазини, оставени от Arcadia, заради по-голямата им площ.

Аукционната къща Allsop продаде неотдавна търговски център в Ковънтри, в който Debenhams беше ключов наемател, за сумата от 4,9 млн. паунда. Преди осем години, когато универсалните магазини все още бяха привлекателни, молът беше оценен на 37 млн. паунда. На търга този месец присъствието на магазина е отказало много кандидати, казва Джордж Уолкър, партньор в Allsop.

Купувачът смята да запази търговския център за настоящите му функции. Но търговецът на дребно не може да запълни всички свободни обекти – има твърде много налични площи и ограничено търсене.

Веригите заведения за хранене, които поеха стотици бивши магазини по време на бума през второто десетилетие на новия век, стимулиран от фондове за частни капиталови инвестиции, също пострадаха от кризата, като почти всички големи вериги в страната намаляват обектите си.

„Търговските улици преживяват бавна смърт от години и тази криза просто я ускорява“, казва Грациано Орикале, оперативен директор в компанията за частни капиталови инвестиции Oakley Capital, която независимо извади бирарията Langan’s от процедурата по фалит през декември.

В отсъствието на търсене на празните площи собствениците на имоти все повече обмислят промяна на предназначението – нещо, което правителството побърза да насърчи.

Едно от решенията за призрачните градски центрове са компании, предлагащи преживявания, които разчитат на натрупаното търсене на социални дейности след края на блокадите.

Например, бившият магазин на Debenhams в Уондсуърт с площ от малко над 7400 кв. м беше поет от компанията за скачане на батут Gravity в съвместно начинание на стойност 4 млн. паунда със собственика Landsec и инвестиционната компания Invesco. В обекта ще има зона за картинг, боулинг, басейн, дартс и голф.

Други компании за забавления също наемат опразнени от универсални магазини обекти на Oxford Street в Лондон, много от които може да се превърнат в места със смесени функции с търговски площи, повече бизнеси в областта на забавленията и офиси на горните етажи.

Крис Адамс, главен изпълнителен директор на компанията Otherworld, която предлага на клиентите си потапяне във виртуална реалност, казва, че компанията „е залята от множество обекти“, като собствениците предлагат наеми с 30% под предходните нива и „подсладители“ като поемане на част от разходите по преустройството.

Но Томас Роуз, който е имотен консултант на редица големи оператори и предприемачи, строящи обекти за забавление, казва, че макар компаниите за развлечения и спорт да търсят активно обекти, все още има твърде много имоти за запълване. „Хората, които продължават да говорят за паркове с батут, са си заровили главата в пясъка. Проблемът, който трябва да се разреши, е много по-дълбок“, смята той.

Друга възможност е мъртвите магазини и ресторанти да се преродят като апартаменти. Правителството обмисля да смекчи правилата за превръщане на бизнес имоти в жилищни сгради – противоречив ход, който според противниците му може да замърси търговските улици с нискокачествени жилища.

Жилищата трябва да са част от балансирана търговска улица, смята Тони Брукс, управляващ директор на строителната компания, специализирана в жилища под наем, Moda Living. Жилищна сграда ще привлече повече посетители в местните магазини, казва той.

Но „тези проекти не носят печалба от първия ден“, предупреждава Брукс. Планирането, доставката на материалите и строителството може да отнемат години.

Макар че преустройството в апартаменти под наем е икономически жизнен вариант в големи регионални градове, „в по-бедни градчета ще е нужна подкрепа от местните власти и правителството за запълване на пропастта относно жизнеността на проектите“, смята Брукс.

Някои смятат, че празните търговски улици трябва да бъдат изцяло преосмислени. В Стоктън на Тийс в Североизточна Англия местните власти проучват планове за сриване на големия търговски център, който доминира на търговската улица, и да го заменят с крайречен парк.

Със сухоземен мост, потенциал за нова обществена библиотека и голяма морава за събития на открито предложенията са определени като най-радикалния подробен план за промяна на градски център до момента. Ако постигне успех, други местни власти може да последват примера на Стоктън вместо да търсят начини за преустройство на празни обекти.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Елена Илиева’
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!