Това е основният въпрос, който би трябвало да занимава българската общност и живеещите във Великобритания, независимо от техният статут и занимание. Отговорът на този въпрос за момента не е изцяло ясен, поради липсата на информация за това, каква ще бъде принципната позиция на британското правителство при започването на преговорите с ЕС. Все пак в пресата има изказани доста мнения на действащи министри и официални лица от двете страни на канала, които могат да дадат индикации за трудността и обхвата на започващите преговори между Великобритания и ЕС.
Учудващо е, колко малко хора всъщност осъзнават изключителните промени, които предстоят, които неминуемо ще засегнат всички сфери на обществения и икономически живот на българите във Великобритания. Промените ще обхващат от правото на работа и начина на правене на бизнес, до наемането на жилища, получаване на социални помощи, здравеопазване, студентски заеми и др. За това, какво евентуално предстои, е достатъчно да се осведомим, какъв е съществуващият режим за пребиваване и работа на не-европейци в момента. Като конкретни примери за съществуващите разлики, могат да се посочат определените минимални трудови възнаграждения и критериите за получаване на право на работа и бизнес. Например изисквания самонаетите лица да вложат 20 000 лири и създадат поне две работни места и наличието на финансов праг от 2 000 000 лири за категорията на инвеститор.
С изключение на пределени професии, критериите за престой за не-европейци са много, но могат да се характеризират най общо с високи финансови критерии за пребиваващите независимо от статута им, наличие на изисквания на здравна осигуровка отделно от “NHS”, липсата на достъп до публични фондове и социални плащания, високи финансови критерии за присъединяване на членове на семействата, като на много от тези изисквания работещите във Великобритания българи няма да могат да отговорят, ако се наложи.
Все пак съществува възможност и за по мек вариант на развитие и резултат от предстоящите преговори с ЕС. Като удачен пример в тази връзка могат да се посочат договорените условия с Турция или Швейцария, които не са членки на ЕС, но се ползват от редица привилегии. В това отношение основния шанс за българите е, че преговорите между Великобритания и ЕС ще се провеждат в „пакет“, като всички въпроси ще бъдат договорени с целия ЕС, а не с всяка страна поотделно. Фактът за наличието на страни в ЕС с огромно икономическо влияние в британската икономика, като Германия, Франция, Италия, Испания, Полша и др. се предполага, че ще натежи везните в полза на по-облекчени условия за гражданиете на ЕС от тези, които съществуват в момента за граждани на други не-европейски държави.
Как можем да се предпазим от негативните ефекти на предстоящите промени?
На първо място трябва да планираме внимателно всяко свое действие при кандидатстване за документи за пребиваване, като направим съответните стъпки за получаване на възможни документи съобразно статута си и подадем добре обосновани апликации. Очакванията са, че лицата които се намират в процес на кандидатстване например за документ за постоянно пребивававне, ще запазят и за в бъдеще този си статут, но на тези, които не са кандидатствали за такъв може и да им бъде отказано на основание на предстоящите промени в имиграционните правила. Линията на действие на “UK Border Agency”, не е ясна, но според изказване на ресорният министър, правителството иска да сложи някаде чертата по отношение на хората, които ще могат да останат в страната и тези които ще бъдат поканени да напуснат. Последните се очаква да са такива с непризнат статус и липса на документи от “Home Office”, с неясен произход и минимално наличие на средства за престой, липса на доказателства за упражняването на европейските им права и прочие. Заключението, което може да се направи от наличната информация е, че всички които имат право на престой на основание на упражняване на европейските им права трябва да кандидатстват за документи, които ги потвърждават, като в противен случай е много вероятно да не могат да защитят статута си в последствие с всички произтичащи от това последици. Друго обосновано предположение може да се направи от гледна точка на времето за акция на правителството. На много от читателите не е ясно , че дори в момента правото на престой не е абсолютно, а зависи от упражняване на европейските права. В тази връзка “Home Office”, може да започне масови проверки за проверка на статута, дори преди да започне преговорите с ЕС, което се предвижда да стане в началото на следващата година, като обяви внезапно мерки за действие, например свързани редица други закони, като например проверките за статус при наемане на жилища, което би засегнало дори хора със съществуващи и валидни договори за наем. Очакванията са, че промени ще има в много близко бъдеще и българите е необходимо да бъдат подготвени, включително и във финансово отношение, особено ако разчитат на помощи за наем и други социални плащания за посрещане на ежедневните си разходи.
Българските бизнеси неминуемо също ще бъдат засегнати от предстоящите промени, като е нобходимо да се пренасочат своевременно, както по отношение на наемането на служители така и по отношение на бизнес модела си и клиентската си база, особено ако разчитат изцяло на български клиенти, работници или продажба на бългаски стоки и доставки. Ако правителството не се договори с ЕС по отношението на свободната търговия с ЕС единственат възможност за ще бъде приемането на тарифи, които могат да направят много стоки непродаваеми на местният пазар.
Промените, които се очакват ще са всеобхватни и има голяма вероятност да спрат в голяма степен потока на български емигранти към Великобритания. Като промени в правната рамка и третиране на емигрантите от ЕС ще окаже неминуемо негативен натиск дори и върху тези, които вече са с определен и постоянен статут.
Съветът ми към всички читатели е, не чакайте последният влак, защото той може и да не пристигне навреме, за да ви превози до желаната дестинация.
Адвокат Любомир Явричев
07877675428