Британският премиер Дейвид Камерън ще представи днес плановете си да ореже достъпа на имигранти до социални плащания, общински и държавни жилища и безплатно здравеопазване.
В опит да измъкне инициативата по тази тема от ръцете на крайната ксенофобска десница министър-председателят ще заяви, че на чужденците ще бъде забранено да ползват помощи за безработни повече от 6 месеца.
Откъси от речта, разпространени от кабинета му, разкриват още, че от общините вече ще се очаква да не допускат в списъците за чакащи за социални жилища имигранти, които поне 2 години не са живели в съответния район. От „Даунинг стрийт“ 10 твърдят, че между 2007 г. и 2011 г. делът на чуждестранните граждани, настанени в социални жилища, е скочил от 6.5% на близо 10%. Изследвания на Комисията за равенството и човешките права от 2009 г. сочеха, че новите имигранти във Великобритания през предходните 5 години са били под 2% от настанените в общински и държавни жилища. Огромната част от чужденците живеят под наем в частни квартири.
Държавната здравна каса ще прилага по-строги правила при плащанията за лечение на чужденци – предимно тези от страни извън ЕС – които са във Великобритания само временно.
„При имиграцията и социалното осигуряване трябва да се сложи край на културата „нещо срещу нищо“. Трябва ясно да покажем, че имаме безплатна национална, а не международна, здравна система“, ще заяви Камерън.
В същото време той ще декларира, че страната иска да продължи да черпи ползи от пристигащите в нея чужденци. Преди време Камерън бе заявил, че целта на правителството е нетната имиграция да не надхвърля 100 000 души годишно (т.е. броят на установяващите се чужденци да надминава този на напускащите британци с не повече от 100 хиляди – бел. ред.).
„Докато намаляваме нетната имиграция, искаме да сме сигурни, че Великобритания продължава да има полза от нея. Това означава също, че системата трябва да е честна към хора, които искат да продължат живота си при нас, като работят здраво“, се казва в речта, която ще бъде произнесена днес.
Министърът по въпросите на имиграцията Марк Харпър заяви в неделя пред Sky News: „Искаме, ако хора от други страни в ЕС идват при нас, да го правят, за да работят, да плащат данъци и да допринасят за тази страна. Не искаме да си мислят, че ще получават подаяния от данъкоплатците – ето защо затягаме условията.“
Данни от януари 2012 г. на социалното министерство сочат, че 371 000 души са поискали социални помощи при кандидатстването за национален осигурителен номер. От тях гражданите на страни извън Европейското икономическо пространство са били 258 000.
Камерън ще обяви още нови строги мерки срещу нелегалната имиграция. Максималната глоба за предприемач, наел нелегални, ще бъде удвоена на 20 000 паунда. Ще бъде въведено и изискване собствениците на жилища да проверяват имиграционния статут на наемателите си.
Граничната служба, която е задръстена от писма и документи, носи значителна вина за това стотици хиляди хора да са с неуреден статут. Според изследване на London School of Economics във Великобритания вероятно има около 620 000 нелегално пребиваващи чужденци. В същото време имиграционната служба е имала към септември миналата година почти 313 000 случая на имигранти и около 100 000 писма по техните казуси, които просто няма физическа възможност дори да отвори.
На практика институциите не знаят колко приблизително може да са чужденците с неуреден статут, защото някои от тях напускат, преди да са получили отговор от граничната служба, но за обработващите документите им те формално все още са на британска територия.
„Това е фактическа амнистия за хиляди нелегални имигранти. Службата е толкова неефективна, че при сегашното темпо ще са нужни 24 години за разчистване на планината от документи“, коментира депутатът от опозицията Кийт Ваз, който оглавява комисията по вътрешния ред към долната камара на парламента.
dnevnik.bg