Снимка на батискафа „Титан“ преди спускането му в Атлантическия океан, публикувана във фейсбук профила на един от загиналите на борда му – Стоктън Ръш.
Канадските власти обявиха, че започват разследване на инцидента с батискафа „Титан“, който претърпя имплозия по време на експедиция до потъналия кораб „Титаник“, съобщи „Ройтерс“. В началото на седмицата стана ясно, че е загубена връзка с малката подводница, а след неколкодневно издирване беше съобщено, че тя е претърпяла имплозия и петимата души на борда ѝ са загинали.
Канадските власти ще разследват обстоятелствата около безопасността на „Титан“, собственост на частната компания „Оушън Гейт“. Канада се намесва в случая, тъй като корабът, с който „Титан“ е откаран до мястото на спускане, плава под канадски флаг.
В петък близки на загиналите на борда на „Титан“ обявиха, че искат разследване на обстоятелствата около инцидента. Появиха се и твърдения за това, че назад във времето е имало множество предупреждения за безопасността на „Титан“. Самият плавателен съд не е сертифициран, тъй като собствениците му твърдят, че е експериментален. Въпреки това се предлагаха платени експедиции с него до останките от „Титаник“.
Канадските власти са изпратили екип в Нюфаундленд, за да събере информация по случая с „Титан“.
В батискафа бяха 58-годишният милиардер и авантюрист Хеймиш Хардинг, роденият в Пакистан британски бизнес магнат Шахзада Дауд, 48-годишен, 19-годишният му син Сулеман, френският океанограф и водещ експерт по „Титаник“ Пол-Анри Наржоле, на 77 години, и Стоктън Ръш, основател и главен изпълнителен директор на компанията „ОушънГейт“ (OceanGate).
Другият съосновател на компанията – Гилермо Зьонлайн коментира, че Ръш е бил наясно с опасностите от дълбочинните спускания в океана. Според него Ръш бил добър риск-мениджър.
Предупреждения за безопасността
Други експерти обаче отбелязват, че Стоктън Ръш все пак е решил компанията му да не сертифицира батискафа „Титан“. Част от тях поставят под съмнение избора на карбонови влакна за конструирането на корпуса на батискафа, който е подложен на огромно налягане при дълбочинните експедиции.
„Оушън Гейт“ създадоха експериментално превозно средство с материали, които другите избягват, решиха да избегнат процеса на сертифициране, който проверява безопасността, и пренебрегнаха предупрежденията на много експерти в тази област“, коментира в LinkedIn инвестиционният мениджър и съосновател на “ОушънЕкс” (OceanX) Рей Далио, цитиран от “Ройтерс”.
Пред „Ройтерс“ кандидат-пътник на „Титан“ казва, че е отменил пътуването си в последния момент. Джей Блуум коментира, че трябвало да пътува със сина си, но се отказал заради опасения за безопасността на експедицията.
Блуум е лицензиран пилот на хеликоптер. Той бил разтревожен от факта, че в „Титан“ се използвали части за масова употреба като геймърски джойстик за управление на батискафа. Освен това се притеснил и от това, че пътуващите в „Титан“ щели да бъдат затворени отвън и нямало как да напуснат подводницата сами.
Съмнения, че „Титан“ е разрушен се появили веднага след инцидента
Бреговата охрана на САЩ, която координираше спасителната операция в Атлантическия океан и съобщи, че са открити части от „Титан“ на метри от „Титаник“, все още не може да обяви официално кога точно се е случила имплозията, довела до унищожаването на батискафа. Позицията на останките – близо до потъналия лайнер, както и времето, в което е загубен контакт с батискафа, говорят, че инцидентът се е случил в края на спускането на „Титан“ преди една седмица.
Според американските военноморски сили анализ на акустичните данни показва „аномалия, свързана с имплозия или експлозия“ близо до мястото на спускане на батискафа и във времето, когато връзката с него е била загубена. Тази информация веднага била предадена на бреговата охрана. Въпреки това издирването е продължило, тъй като аномалията не била достатъчно доказателство за случилото се с „Титан“.
mediapool.bg