Потребители в Европа получават неочаквани сметки заради ДДС и митнически такси за стоки от Великобритания или откриват, че някои компании направо са спрели да доставят до континента дни след като започнаха да важат правилата на новите отношения след Брекзит, пише „Гардиън“.
Изненади има за купувачи на най-различни стоки, от мебели до храна за домашни любимци. Мъж, който живее в Марсилия, разказва, че купил етажерка за баня от Обединеното кралство за 47 евро, но в деня, когато тя трябвало да се достави, последвала изненада. „Получихме искане за „вносна такса/данък“ за над 30 евро, като бележка за откуп. Беше огромна изненада.“ Жител на Франкфурт е уведомен, че трябва да плати 102 евро такси за дрехи за колоездач. В Нидерландия жена, поръчала чифт панталони през декември без никакъв проблем, се сблъсква с нуждата да плати 40 евро такси за още два месец по-късно.
Следва още един проблем – прочути британски компании като магазина за деликатеси Fortnum & Mason например обясняват, че не могат да изпращат „никакви продукти до европейски страни в този момент заради ограничения, свързани с Брекзит“. Други обещават, че няма да има промени в цените, но засега са спрели доставки за континентална Европа от британските си сайтове и насочват потребители към местните в държави от ЕС, ако имат такива.
Откъде идва изненадата
Според Крис Хиксън, пенсиониран експерт по логистика, който живее във Франция, европейците са особено изненадани, тъй като са смятали, че нулевите мита в търговската сделка, договорена между Великобритания и ЕС в края на декември, им спестяват такъв проблем. „За съжаление митата и митническите такси не са едно и също.“ Митнически такси трябва да се плащат за много стоки, внесени в ЕС от страни извън митническия съюз, а това вече означава и от Великобритания.
Митата се прилагат от правителствата върху стоки, внасяни от друга държава, основно с цел ги направят по-скъпи и това да защити местното производство. Митническите такси са косвен данък върху стоки от чужбина, който трябва да плащат вносителите.
Британският сайт на „Амазон“ на практика удвоява стойността на някои артикули, ако човек обича да ги поръча от континентална Европа, заради автоматично добавен „депозит за вносните такси“.
Цените варират
Хиксън обяснява, че митническите такси се събират основно от международните доставчици като DHL и UPS, които транспортират стоките, а потребителите трябва да са уведомени за митото и да бъдат задължени да го платят преди доставка. По думите му обаче много продавачи все още не знаят това или в момента не биха могли да посочат крайната сума – зависи от категориите стоки и стойността им.
Според водещ потребителски сайт във Франция стоките на стойност под 150 евро не би трябвало да се облагат с такси за разлика от всички над тази стойност, независимо къде са произведени. Таксата може да варира, но например спортни обувки, поръчани от британски сайт за 270 паунда (почти 300 евро) и произведени и доставени от Китай, накрая ще струват 378 паунда, ако се добавят такса от 16.9% и ДДС във Франция от 20 на сто.