Киър Стармър одобри проект за изтребител за милиарди паунди съвместно с Италия и Япония

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
29

Съдбата на съвместната програма Global Combat Air Programme (GCAP) бе поставена под въпрос в рамките на стратегическия преглед на отбраната на Лейбъристите.

Обединеното кралство даде зелена светлина за изграждането на нов изтребител за милиарди паунди съвместно с Италия и Япония, слагайки край на опасенията, че водещият проект може да бъде спрян от новото правителство на Лейбъристите.

Министрите одобриха програмата GCAP на среща във вторник, според няколко запознати с решението източници. Официално съобщение се очаква в следващите седмици.

Премиерът Киър Стармър ръководи срещата с част от министрите, където бе взето твърдо решение за подкрепа на GCAP, заяви британски правителствен служител.

Новината ще бъде облекчение за Италия и Япония, партньорите на Великобритания по GCAP, след като Лейбъристите породиха опасения това лято, че проектът за изтребител може да бъде прекратен поради високи разходи.

Министърът на въоръжените сили, Люк Полард, през юли определи програмата като „много важна“, но отбеляза, че няма да е правилно да предрешава стратегическия преглед на отбраната на Лейбъристите.

GCAP има за цел да разшири отбранителните способности на всяка от държавите-партньори в отговор на нарастващите заплахи от Русия и Китай. Тя обединява японската програма F-X с британския и италианския проект Tempest, с цел до 2035 г. да бъде доставен свръхзвуков изтребител.

Великобритания вече е инвестирала над £2 млрд в оригиналната програма Tempest, но пълната стойност на GCAP все още не е известна. Проектът се основава на тристранен договор между партньорите, подписан през декември миналата година.

Най-големите британски отбранителни компании, BAE Systems и Rolls-Royce, работят заедно с италианския Leonardo и японската Mitsubishi Heavy Industries по програмата.

„Стармър бе наясно с притесненията на Япония и Италия, породени от несигурността около прегледа, и искаше твърдо решение възможно най-скоро,“ каза човек, запознат със срещата.

Британският министър на отбраната, Джон Хийли, подчерта значението на GCAP през последните седмици, включително на срещата на министрите на отбраната от Г-7 в Неапол.

Министерството на отбраната заяви, че Великобритания е „горд член на Global Combat Air Programme, работейки заедно с партньорите си Япония и Италия за разработването на изтребител от следващо поколение за 2035 г.“

Британският канцлер Рейчъл Рийвс обяви допълнително финансиране от £2.9 млрд за Министерството на отбраната за следващата година, за да гарантира, че Великобритания продължава да изпълнява и надвишава ангажиментите си към НАТО.

Стратегическият преглед на отбранителните разходи на Лейбъристите следва доклад на Националната одитна служба на Обединеното кралство от миналата година, в който планът на Министерството на отбраната за оборудване на въоръжените сили е описан като „недостъпен“.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!