Елитна хакерска група действа като
умен хищник, като атакува държавни администрации и военни ведомства, хакери блокират правителствени сайтове, източват пари чрез социалните мрежи. В 21 век данните вече изместват оръжията в банковите обири. Във всеки момент в глобалната мрежа има около 150 хил. активни вируса, които ежедневно заразяват устройствата на 1 млн. потребители, показват данните на ЕК, цитирани от КРОСС. Кибервойната е в действие, а опасностите са много. Защото една хакерска атака може да доведе до катастрофални последици, като спиране на тока, блокиране на банкови трансакции или замразяване на железопътния и въздушен транспорт. Именно затова 12-та международна конференция по информационна сигурност и съхранение на данни в София бе посветена на „еволюиращите“ заплахи и киберпрестъпността.
По данни на Генералния секретар на НАТО годишно има повече от 2 хил. атаки срещу страните-членки на алианса – „от обикновен вредителски софтуер, до мащабни атаки, целящи парализиране на цели организации и държави, чрез увреждане на информация или комуникации по ключови системи или инфраструктура“, уточни по време на конференцията министърът на отбраната Ангел Найденов. Защото мотивите на атакуващите също се променят.
„От неорганизирани ентусиасти, целящи да покажат своите способности, хакерите започнаха да променят своето поведение – допълни министър Найденов. – Разрушаването на данни отдавна не е единствената мотивация. Кражбата на информация с цел облагодетелстване е далеч по-привлекателна. Създават се организирани групи за въздействие върху информационните активи на други лица или организации. Ясно е, че в крайните си форми атаките върху информационните ресурси на една държава имат характер на „кибервойна“. Това дава основание редица държави да мислят за свои сили и средства за въздействие върху информационните ресурси на противника и защита на собствените“.
Публичният и частният сектор не винаги споделят информация за пробив в информационната и мрежова сигурност. „Това е проблем, каза заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров, защото ЕС не вижда пълната картина, за да може да изгради адекватна политика“. Ето защо в рамките на ЕС се обсъжда идея критични сектори като енергетика, банки, транспорт, интернет услуги, публична администрация, задължително да докладват за пробиви в своята сигурност.
„Киберпрестъпността причинява обща загуба на стойност повече от 750 млн. евро годишно под формата на загубено време, пропуснати финансови възможности и разходи – цитира данни на ЕК Георги Тодоров. – Ако не бъдат предприети допълнителни мерки за преодоляване на нарастващия брой инциденти, доверието на потребителите в он лайн услугите може да пострада и да попречи на европейската програма в областта на цифровите технологии. България работи активно за повишаване на информационната сигурност и съхранението на данни – както на национално, така и на европейско ниво“.
Преди време български хакери атакуваха бившата ГДБОП, преминала в структурите на Държавна агенция „Национална сигурност“. Така и не стана ясно, дали показваха „мускули“ или търсеха информация.
„Забелязват се тенденции за пренасочване на интереса и повишаване на активността на организираната престъпност към субекти и обекти в киберпространството – коментира Ваня Стефанова, заместник-председател на ДАНС. „Постоянно се увеличават рисковете от киберагресии, независимо дали се говори за кражба или изтичане на данни, злоупотреби, киберинциденти или човешки грешки. ДАНС е изправена пред редица предизвикателства в променящата се информационна среда“, каза още тя.
Фактите са категорични, че кибервойната е в разгара си и тя ще бъде тежка. На хакерите обаче не им липсва самочувствие. Доказва го и „любимият“ им виц: „Вчера за пръв път хакер беше осъден за проникване в чужда компютърна мрежа и влезе в затвора с 20-годишна присъда. По данни от централния компютър на полицията, утре хакерът излиза на свобода поради изтичане срока на наказанието“, информира БНР.
expert.bg