С удоволствие приемам поканата за разпит, заяви премиерът
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Pro
Премиерът Кирил Петков обяви кои са въпросите, на които ще търси отговори от прокуратурата след разговора си с главния прокурор Иван Гешев.
На извънреден брифинг Петков каза, че днес е бил уведомен, че главният прокурор го кани на разпит, за да оповести „информации, които са публично известни, но с които той би се радвал да се запознае допълнително“.
“С удоволствие приемам поканата и по време на тази среща ще имам следните въпроси към главния прокурор”, уточни премиерът.
По-рано от държавното обвинение обявиха, че Кирил Петков е посочил на срещата лицата „в основата на икономическата и криминална престъпност в страната“.
Кирил Петков изреди и конкретните случаи, за които ще иска отговори от прокуратурата, като подчерта, че това за факти, подозрения и имена, които отдавна са в публичното пространство и са публично известни.
Кирил Петков изброи въпросите в конкретика:
– Какви действия е направила прокуратурата по темата “Мата Хари”, след като беше публично известно, че има кюлчета и пачки и господин Борисов заяви, че знае коя е Мата Хари?
– Има ли допълнителни разследвания по закона “Магнитски” и ще бъдат ли повдигнати обвинения на лицата Пеевски, Манолев и Илко Желязков?
– Има ли директна връзка между заема на ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в “Булгартабак”?
– Има ли връзка между заем от ББР и адвоката на г-н Гайтански и какви стъпки прокуратурата е направила дали този заем е взет правомерно?
– Какви разследвания има по казуса “Осемте джуджета” и Петър Петров, известен като Петьо Еврото?
– Има ли връзка между строителните компании и незаконните язовири, и известния като “Таки” бизнесмен?
– Какви стъпки са направени във връзка с “Барселонагейт ” и факта, че испанските власти са информирали за пране на пари?
– Има ли връзка между случаите в “Автомагистрали” и изнасянето на торби с пари, и партия ГЕРБ?
– Защо “Булгаргаз” и г-н Павлов са се отказали от количествата азерски газ, който би било възможно да бъде доставен и така миксът за потребителите би бил доста по-евтин?
Има и други въпроси, но тези са най-важните, посочи Кирил Петков.
Ние всички искаме да бъдем информирани какво прави прокуратурата по тези въпроси. Защо няма отговори, попита Петков.
Премиерът и говорителят на кабинета Лена Бориславова са се срещнали с призовкаря преди минути. Бориславова трябва да се яви на 9 февруари от 15:00 часа във ВКП. По думите ѝ на призовкаря било наредено по телефона да не връчва призовката на Петков.
Малко по-рано от държавното обвинение съобщиха, че започват проверка на списък от лица, посочени от премиера Кирил Петков на срещата му с главния прокурор Иван Гешев миналата седмица. От там информираха, че по време на срещата министър-председателят е посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност.
От своя страна главният прокурор е разяснил, че съгласно Конституцията и законите на страната разкриването на престъпления е правомощие на изпълнителната власт, в частност на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления следва незабавно да уведомят прокуратурата. Иван Гешев е изразил увереност, че прокуратурата стриктно изпълнява и ще продължи да изпълнява законовите си правомощия, независимо от статута на проверяваните лица.
Припомняме, че след като беше изслушан от мониторинговата група за наблюдение на демокрацията в Европейския парламент, Кирил Петков заяви, че според него хората, които са в основата на корупцията в България, са около 20 души.
От прокуратурата заявиха, че Кирил Петков и Лена Бориславова, която също присъства на срещата между Петков и Гешев, ще бъдат призовани да се явят във Върховната касационна прокуратура с цел предоставяне на пълния списък с лицата, посочени в хода на работната среща, както и данните и доказателствата, за евентуално извършени от същите лица престъпления или нарушения.
Главният прокурор Иван Гешев е сезирал заместника си, за да бъдат предприети незабавни действия съгласно нормативната уредба.
По статията работиха: Евгения Маринова, редактор Десислава Попова
investor.bg