Китай инвестира над $100 милиарда във Великобритания: стомана, енергетика и спортни коли

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
3

Решението на британското правителство да поеме контрола върху British Steel от китайския собственик Jingye Group постави под въпрос ролята на Пекин в стратегически важни сектори от британската икономика.

Според данни на изследователската организация Rhodium Group, от 2000 г. насам Китай е инвестирал над 100 милиарда долара във Великобритания. Въпреки че инвестициите рязко спаднаха след пика през 2017 г., китайските държавни и частни компании все още имат значително присъствие в страната.

Къде отиват парите?

По данни на американския институт AEI, около една трета от китайските инвестиции във Великобритания са насочени към енергетика, технологии и транспорт — сектори, които са от ключово стратегическо значение.

Само енергийният сектор представлява почти 20% от всички големи китайски инвестиции от 2005 г. насам. Те включват проекти като вятърни паркове край бреговете на Шотландия и газови мрежи в Уелс и Северна Ирландия.

Китайски държавни гиганти на британска земя

  • China Investment Corporation притежава 8.7% от Thames Water и 10% от летище Heathrow.

  • China General Nuclear (CGN) има дял в ядрената централа Hinkley Point C в Съмърсет.

CGN трябваше да участва и в строежа на нова ядрена централа в Bradwell, но британските власти планират да блокират участието ѝ поради опасения за влияние на Пекин.

Частният китайски капитал: от имоти до спортни коли

Частните китайски компании се фокусират върху недвижими имоти и индустриално производство, включително стомана, чипове и автомобили.
Geely, собственик на Volvo Cars, придоби британския производител на таксита LEVC и спортната марка Lotus, с фабрики в Обединеното кралство.

Спад в инвестициите

През 2023 г. китайските инвестиции в големи британски проекти спаднаха до едва 3% от нивата през 2017 г. Причините:

  • По-малко приветлива британска позиция

  • Строг контрол на капиталите от страна на Пекин

  • Загуби от имотни сделки от 2015–2016 г.

Същата тенденция се наблюдава и в други държави: между средата на 2010-те и 2023 г., китайските инвестиции в САЩ са намалели с 97%, а в Европа – с 87%.

Какво следва?

Според експертите от Rhodium Group, Великобритания остава една от предпочитаните дестинации за китайски капитал в продължение на десетилетия. Причината: сравнително либералният подход към чуждестранната собственост в стратегически сектори.

Но новите регулации и засилен контрол може да поставят под въпрос бъдещи сделки. Предизвикателството е не само в контролирането на нови инвестиции, но и в наследството на вече сключените сделки, направени преди да се затегнат правилата.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!