Китай нито подкрепя войната на Русия в Украйна, нито оказва на Москва военна помощ и продължава да не признава Крим и Донбас за руски. Нещо повече, фрази като „безгранично приятелство“ са само реторика.
Това казва в интервю за „Ню Йорк таймс“ посланикът на Китай в Европейския съюз Фу Цун, преди срещата на председателя на френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с китайския президент Си Цзинпин.
Оценката на американското издание е, че поведението на постоянния представител е опит на Пекин да се „дистанцира“ от Москва и да покаже, че отношенията на Русия и Китай са погрешно разтълкувани. Китай често е обвиняван от Запада, че не е „неутрален“, тъй като не осъжда войната, увеличава вноса и задълбочава връзките с Русия в последните 13 месеца.
Фразата, определена като „реторика“ – тази за „безграничното приятелство“ – бе произнесена през февруари 2022 г. от Си и руския му колега Владимир Путин (седмици преди да започне инвацията в Украйна“. Според Фу, ако Китай не е осъдил войната, то е, защото разбира руските мисли за „отбранителна война“ срещу НАТО (на въпросната среща през февруари бе публикувано съвместно изявление, според което двете страни се противопоставят заедно на разширяването на западния отбранителен съюз).
„Ню Йорк таймс“ пише и че разговорът е продължил час. Предава уверенията на Фу, че Китай не е предоставял никаква военна подкрепа на Украйна и че не бива западът да се вглежда в несъстоялия се засега разговор между Си и украинския му колега Володимир Зеленски, в хората се били „фиксирали“: това не било важен проблем, а контактите на ниско ниво оставали чести между Киев и Пекин. Си бил много зает, настоява посланикът.
Вестникът същевременно изтъква, че на западни анализатори прави силно впечатлание контрастът между интензивните контакти на Си и Путин (които включваха и визита в Москва миналия месец) и фактът, че такива контакти на Киев и Пекин предстои да се състоят за пръв път от началото на войната в Украйна.
Политиката на ЕС е „непоследователна“
Фу нарича европейската политика към Китай непоследователна, ако се съди по речта, в която Фон дер Лайен остро критикува Китай (и която той самият коментира ден по-късно). „Впечатлението ми бе, сякаш двама души се карат.“
Посланикът обаче приветства желанието да се намали рискът в отношенията и изразява надежда, че в крайна сметка ще бъдат свалени наложени от Китай санкции на евродепутати и ще бъде подписано европейско-китайското инвестиционно споразумение, спряно заради наложените от Пекин мерки. Това е тема, която се очаква да бъде обсъдена от Макрон и Фон дер Лайен, ден след пристигането им.
По думите му Европа трябва да изгради „стратегическа автономия“ (за която впрочем многократно е говорил и Макрон), вместо да следва Вашингтон:
ЕС твърди, че е голям център, център на власт в света, независим център в света, точно като САЩ, точно като Китай. Защо трябва да слуша САЩ през цялото време?
Фу Цун, посланик на Китай в ЕС
Пекин се надява с подобряването на отношенията с ЕС да предотврати втвърдяването на американско-европейски фронт срещу себе си, докато Съединените щати открито определят Китай като водещ конкурент и заплаха за следващите години.
dnevnik.bg