Износът на Китай е достигнал рекордните 145.5 млрд. долара през юли, показват данните на китайската статистика.
С това търговският излишък на азиатската страна достига най-високото си равнище от 18 месеца. Излишъкът се оценява на 28.7 млрд. долара. Спрямо юли миналата годината стойността на положителното салдо в търговския баланс на Китай се е повишила със 170%, посочва агенция „Блумбърг“. Данните показват, че износът продължава да расте с по-бързи темпове от вноса. Миналата година Китай задмина Гемрания като най-големия износител в световен мащаб.
По-рано тази година Китай промени валутната си политика и позволи на националната си валута да поскъпне. Засега това поскъпване се оценява на около 1%, като според някои аналзатори до края на годината то ще стигне 4%. Досега юанът беше фиксиран към долара и правителството го поддържаше евтин, за да стимулира износа. Дори и след разхлабването на валутната политика обаче американският финансов министрър Тимъти Гайтнър обяви, че юанът остава подценен.
По данни на НСИ за първите 5 месеца от годината в България са внесени китайски стоки на обща стойност 343.1 млн. лв. Спрямо първото шестмесечие на миналата година вносът от Китай намалява с 18%. В същото време износът на български стоки към Китай е скочил тройно за първите 5 месеца до 170 млн. лв (за петмесечието на 2009г. износът към Китай е бил 50 млн. лв.)
Агенция SeeNews посочва, че експанзията на китайските производители в чужбина дава възможност и за спедиторските компании в балканския регион, който осигурява удобна връзка към други региони към света. „Южноевропейският транспорт към Адриатическия регион ще заеме важна част от световния спедиторски пазар през следващите години. Инфраструктурата се модернизира, а с малко маркетинг и реклама този маршрут ще добие популярност сред логистичните компании“, коментира пред агенцията Боян Бесковник, продуктов мениджър на словенската група Intereuropa.