Принципът е, който имунизира, той го издава
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
Всички разчитат на сертификата за ваксинация срещу коронавирус за по-голяма свобода за пътуване и връщане към що-годе нормален живот без изолация.
Оказва се обаче, че има проблем и при издаването му след получаването на двете заветни дози.
Дълги опашки от желаещи да се имунизират се извиха пред ваксинационните пунктове, когото имаше „зелени коридори“. Реално това беше шансът желаещите да бъдат ваксинирани, защото за личните лекари нямаше дози от препаратите.
Само че за издаването на ваксинационния сертификат пак се разчита на джипитата. Така на практика отново се прехвърли отговорността за личните лекари, въпреки че с анекс към Националния рамков договор беше записано, че който ваксинира, той издава сертификата.
Ако човек поиска, този, който му поставя втората доза, ще бъде длъжен да му разпечата сертификата в това число и ваксинационният център.
Само че най-често оттам чува – „за сертификат при личния лекар“. Така се оказва, че джипитата пак са натоварени с бумащината, въпреки че не те поставят ваксината. А истината е, че личният лекар е в пълното си право да откаже издаването на сертификата.
По принцип гражданите трябва да могат да получат достъп до ваксинния си сертификат и в дигитален вид на сайта на националната здравноосигурителна система (www.his.bg). За целта обаче те трябва да разполагат със свой квалифициран електронен подпис, какъвто повечето българи в момента нямат.
“Българският сертификат за поставена ваксина срещу COVID-19 отговаря на изискванията на държавите – членки на Европейския съюз, като е надграден с QR код, позволяващ достъп от всяка точка на света”, уверяват от Министерство на здравеопазването, т.е. документите ще се зачитат за т.нар. цифрово зелено удостоверение, каквото ще се задейства на територията на ЕС след одобряването на специален регламент от европарламента.
По публикацията работи: Камелия Цветанова
dnes.bg