Колко и какво получават имигрантите в различните европейски държави

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
380

Различните режими на подкрепа за бежанци в държавите – членки на ЕС, предизвикаха разделения в ЕС, докато имигрантите се насочват към страните с най-благоприятни условия на подпомагане. „Дневник“ публикува текста на Евроактив, в който са изброени някои примери за режими за подпомагане на бежанци в държавите членки.

Великобритания:

През 2014 г. страната прие 31 745 бежанци. Лондон често им предлага подслон, но почти никога в Лондон или в богатата югоизточна част на страната. Освен това бежанците получават по 36.95 паунда (или 50 евро) седмично. Бременните жени или тези с деца до три години могат да получават от 3 до 5 паунда на седмица повече в зависимост от възрастта на децата.

Еднократна добавка от 300 паунда се дава на жени, които са в напреднала бременност или след скорошно раждане. Бежанците също имат достъп до здравеопазване и децата им имат право на безплатно образование от 5- до 17-годишна възраст.

Германия:

През първите седем месеца на 2015 г. общо 218 221 молби за предоставяне на убежище бяха подадени в Германия в сравнение с 202 834 общо за цялата 2014 г.

Приемните центрове покриват основните нужди – подслон, храна, дрехи и здравеопазване. Подалите документи получават 143 евро на месец за възрастен за лични нужди. Сирийците се ползват от допълнителна протекция.

Швеция:

Швеция приема най-голям дял бежанци за хиляда жители местно население: 8.4, в сравнение с 1.2 за ЕС като цяло.

Търсещите убежище могат да поискат дневни помощи, докато чакат да бъдат обработени молбите им. Те са на стойност от 60 до 225 евро на месец за възрастен в зависимост от ситуацията, в която се намират, дали са сами и част от по-голямо семейство. Децата получават от 36 до 159 евро на месец.

Бежанците могат или да бъдат настанени в приемни центрове или да намерят сами място, където да живеят, като в този случай те получават по 37 евро за сам човек и до 89 евро за семейство.

Франция:

Франция регистрира 37 919 молби за убежище през първите 7 месеца на 2015 г. Броят на бежанците, пристигащи в страната обаче, е намалял с 5%, докато в останалата част на ЕС се е увеличил с 44% спрямо 2014 г.

Предоставят се два типа помощ: възрастните, които са извън приемните центрове, получават месечна помощ от 340.50 евро, докато бъде обработена молбата им.

За живеещите в центровете плащанията варират от 91 до 718 евро в зависимост от семейното положение и предоставените условия.

Бежанците получават здравеопазване, а децата между 6 и 16 г. са задължени да посещават учебни заведения.

Италия:

Молбите в Италия са с 143% повече през 2014 г. – 64 625. Бежанците получават храна, медицинска помощ, уроци по италиански и правна помощ. След шест месеца те могат получат разрешение за жителство и за работа, докато получат окончателно решение за статута си.

Австрия:

Ръстът в броя на молбите е 60%. Бежанците получават един от два типа помощ: или са настанени и се хранят в приемни центрове и получават 40 евро на месец, или избират сами къде да се настанят и получават повече средства за храна и вещи от първа необходимост.

Те могат да работят само сезонна работа, като например бране на плодове. Молбите на сирийски граждани се обработват с предимство пред другите.

Румъния:

Бежанците получават по три леи (около 67 евро цента) на ден за храна и 1.8 леи (40 евро цента) на ден за настаняване. Добавка от 1.35 евро на ден се дава за други странични разходи. Освен това се възползват от основни медицински грижи и спешна помощ.

България:

В България бежанците до 18-годишна възраст имат право на обучение в държавните и общинските училища. Търсещите убежище имат право на преводач, подслон и храна в транзитен или регистрационно приемателен център, социално подпомагане, психологическа помощ, здравно осигуряване и медицинско обслужване.

По време на процедурата по предоставяне на убежище многодетен самотен родител с повече от три непълнолетни деца има право да получава за едно от тях финансова и материална помощ, равностойна на предоставяната на пълнолетен чужденец.

Според изследване на „Капитал“ от 2013 г., Държавната агенция за бежанците в България прогнозира необходимост от 602 лв. на месец за всеки бежанец. В нея са включени отново здравно осигуряване, режийни разходи на центровете за временно настаняване, индивидуалните санитарни пакети, дезинфекциозни и почистващи препарати, транспортни разходи, както и 65-те лева на месец, с които реално разполага самият човек, за да преживява.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!