Колумбийците се молят българката Донка да оправи Богота

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
730

“Дано да е честен служител!”, “Нека спре инерцията

в правителството на Богота!” Така десетки колумбийци коментират в интернет новината, че 34-годишната българка Донка Атанасова ще отговаря за сигурността в правителството на столицата Богота. Градът с околностите има 10,7 млн. жители (повече, отколкото цяла България), като през 90-те години на миналия век е на челното място в класацията на най-криминогенните места по света. Постепенно ситуацията става по-благоприятна – от 4352 предумишлени убийства през 1993 г. до 1401 през 2007 г. За сравнение умишлените убийства в България през 2013 г. са едва 97!

Всичко това се дължи на новата политика на столичното правителство, наречена “Сигурно общество” и провеждана от полковник Уилям Нунес, който се пенсионира и отстъпва поста си на Донка Атанасова. Местните медии коментират, че българката – социоложка по образование, ще промени твърдия полицейски стил на офицера.

Баща ѝ е бил

посланик в

Колумбия

Донка Атанасова е дъщеря на Нана и Атанас Якимови. Баща ѝ е бил професионален дипломат, посланик в Колумбия. Завършил е “Международни отношения” в Куба. Починал е тази година около Великден.

“Донка дойде за погребението на баща си в София заедно с майка си Нана. Якимов бе посланик в Колумбия няколко години, докато не закриха посолството ни там”, разказа известният бургаски психиатър д-р Лорис Сайян пред “Труд” вчера. Неговата съпруга Донка Сайян, която е челистка, е по- голямата сестра на майката на новата шефка на сигурността в Богота. Д-р Сайян де факто е чичо на 34-годишната българка.

От Facebook профила на Донка става ясно, че тя се влюбва в Колумбия преди 22 години, когато пристига в страната с баща си. Той е една от най-важните фигури в живота ѝ и затова загубата му тази година точно в разгара на политическата кампания на жената се оказва много тежко изпитание за нея. “Има само две чувства, които изпитвам в този момент. Едното е безкрайната тъга, която ни обзема, когато загубим някого, когото обичаме безгранично. Другото е силната любов към всичко, което баща ми беше и продължава да бъде за мен, за това как ме вдъхновяваше да правя по-добри неща и да знам, че може да направим света по-добър със солидарност, радост и работа. Благодаря ти, татко!”, пише Атанасова на страницата си.

Баща ѝ накланя везните към политиката, но определящо се оказва образованието, което получава. Донка учи в Националния университет на Колумбия в края на деветдесетте години. Учебното заведение се свързва със студентското движение, което иска да създаде канали за комуникация между студентите в цялата страна, за да защити качественото обществено образование в Колумбия.

Затова и Донка се кандидатира за депутат. Тя призовава колумбийците да изберат нейната “жива” политика, която обещава да промени всекидневието на гражданите на Богота. Страницата ѝ във Facebook е пълна с призиви за промяна и критики към сегашното правителство, което не може да се справи с насилието по улиците.

Когато дошла за погребението на баща си, Донка разказала, че се явява на парламентарните избори.

Спечелила

6800 гласа

Била номинирана от младежка организация към социалдемократическа партия. Спечелила 6800 гласа, но разпалено говорела как на следващите избори ще събере 68 000.

Загрижена за съдбата на мястото, където е, Атанасова започва да търси начини, с които да подобри живота в Богота, като си поставя за цел да го превърне в център на академичния и политическия живот на страната. Магистратурата ѝ по политически анализи и икономически проблеми я насочва в правилната посока. В момента тя е университетски преподавател и социолог, а новият ѝ пост на директор по сигурността най-после ще ѝ даде възможност да покаже и на практика наученото.
trud.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!