Процесът за завършване на покупката на жилище става по-дълъг, а условията за потребителя – по-неизгодни
Снимка: Bloomberg L.P.
Покачващи се лихви, задълбочаваща се криза с издръжката на живот, продължаващи проблеми със снабдителните вериги. Това са само част от предизвикателствата за имотния сектор във Великобритания и по-специално за купувачите на жилища, които сега са изправени пред нови затруднения, пише Bloomberg.
Сега процесът за закупуване на жилище отнема почти пет месеца, за да бъде правно завършен, което излага на риск купувачите да пропуснат офертите за ипотеки на значително по-ниски лихви, които са валидни само за шест месеца.
Приключването на сделка за закупуване на жилище във Великобритания вече отнема почти пет месеца. Източник: Bloomberg L.P. Приключването на сделка за закупуване на жилище във Великобритания вече отнема почти пет месеца. Източник: Bloomberg L.P.
Сега трансакциите отнемат около 134 дни, за да бъдат завършени, спрямо 118 дни през септември миналата година, сочат събрани данни на Landmark Information Group Ltd. В югозападната част на страната средният времеви период достига 140 дни.
Нарастващото забавяне отразява изоставането в продажбите, след като пандемията от коронавирус стимулира силното тръсене, а също и влошаващите се нагласи на пазара.
„Купувачите стават по-предпазливи и нелепо бавният правен процес означава, че добрите сделки, сключени преди месеци, сега не изглеждат толкова добри, а броят на провалите (на сделки) нараства“, каза Саймън Майледж от брокерската фирма Jackson-Stops в анкета, проведена от Кралския институт на дипломираните анкетьори.
По-рано през седмицата проучване на Английската централна банка (АЦБ) показа, че кредиторите в страната очакват да има по-малко налични ипотеки поне до края на ноември. Очакванията са заявките за такива кредити да намалеят за периода, докато търсенето за повторно ипотекиране нараства, сочат данните от проучването за кредитните условия.
„Това ще бъде предизвикателство за собствениците на жилища, докато по-високите лихви по ипотеките ще допринесат за натиска върху хората, които вече усещат финансовата криза“, каза Сърдж Гуин, партньор в корпоративно и институционално банкиране в консултанстката компания Oliver Wyman.
„Икономическите предизвикателства видимо влияят на жилищния пазар и нагласите сред купувачите са на много ниско ниво“, каза Пол Линч от брокерската фирма Romans в проучването на Кралския институт. „Сега купувачите ни казват, че ще са търпеливи и ще се отложат покупката с 3-6 месеца, като тогава отново ще разгледат пазара. Продажбите в процес на подготовка също са засегнати и някои купувачи оттеглиха или намалиха офертите си“, каза Линч.
investor.bg