Вашингтон. От пронизващите сини
очи на Пол Нюман до стоманения поглед на Даниел Крейг, сините очи винаги са били еталон за привлекателност, пише CNN News. Защо обаче те разтуптяват сърцата и изстрелват актьори и модели към звездния небосклон на шоубизнеса е въпрос на догадки. Има различни теории. Еволюционните психолози смятат, че синеоките жени в обществата в периода на палеолита са имали по-голям шанс да се отличат сред останалите, други експерти предполагат, че е по-лесно да гледаш в по-светли очи. Така или иначе, само 17 процента от световното население има сини очи, но вече съществува медицинска процедура, която превръща кафевите очи в сини.
Въведената от Stroma Medical лазерна процедура премахва кафевия меланин в най-горните пластове на ириса. “Фундаменталният принцип е, че под всяко кафяво око има синьо око”, казва д-р Грег Хоумър. Той обяснява, че всъщност в окото няма синя пигментация. “Единствената разлика между кафяво око и синьо око е в този съвсем тънък пласт от пигмент на повърхността”. Хоумър добавя, че при премахването на пигмента, светлината може да проникне в съединителната тъкан. “Това са малките нишки, които изглеждат като спици на велосипедна гума в светлите очи, а те отразяват само най-късите светлинни вълни и това е синият край на спектъра”.
От компанията посочват, че са разработили лазерна терапия, която нарушава пигментния слой, провокирайки тялото само да започне да го отстранява. Процедурата отнема само 20 секунди, но сините очи под пигмента започват да се виждат след няколко седмици. Stroma Medical очаква “зелена светлина” от регулаторните органи в САЩ, но бордът на компанията подчертава, че предварителните тестове са доказали безопасността на процедурата. До момента 17 пациента в Мексико и 20 в Коста Рика са преминали през терапията.
Представители на бранша са скептични към новата процедура. Садж Кан, офталмолог от Лондонската очна болница изразява опасение, че освобождаването на пигмент в окото може да доведе до запушване на естествените дренажни каналчета, а това от своя страна може да предизвика повишено налягане в окото. Междувременно Хоумър казва, че не липсват клиенти, желаещи да се подложат на необратимата процедура. “Целта на нашата компания не е да рекламираме сините очи”, добавя той. “Опитът ми показва, че повечето хора харесват прозрачността на сините очи, а не цвета им”.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net