Литийното шествие на Бачковския манастир с копие на Чудотворната икона

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1441

Литийното шествие на Бачковския манастир, което се провежда на втория ден на Великден от векове, тази година ще бъде с първото копие на Чудотворната икона на Света Богородица, съобщи игуменът на манастира дядо Борис.

Хиляди вярващи се очаква да посетят днес Бачковския манастир. Те ще участват в литийното шествие, което всяка година по традиция се прави на Втория ден от Великден.

Това, че ще бъде изнесено копие тази година не бива да притеснява миряните, каза преди дни пловдивският митрополит Николай, тъй като ние почитаме първообраза на Светата майка, тя е навсякъде в нас и ще удовлетвори нашите искания.

Оригиналната икона в момента се реставрира под засилена охрана в килия в обителта. Тя се нуждае спешно от професионална реставрация. Такова е мнението на експерти от Националната художествена академия, Министерството на културата и Светия синод. Средствата за реставрацията са осигурени от бюджета на манастира.

Чудотворната икона се реставрира от специалисти-консерватори по всички правила за съхраняване на старините, тъй като времето е оставило сериозни отпечатъци върху нея, посочи дядо Борис пред БТА. Той припомни, че иконата е намерена през 1311 г. и до ден днешен се изнася от църквата и с литийно шествие се носи до местността Клувията.

Игуменът уточни, че първото копие винаги на този ден се поставя до вратата на манастирския храм за поклонение на миряните, които нямат възможност да следват оригинала в планината. Чудотворната Бачковска света Богородица има и второ копие, което бе подарено на папа Йоан Павел Втори при посещението му в Пловдив.

Света Богородица Бачковска е светиня не само за грузинци, българи и гърци, но и за целия православен свят. Десет столетия светата обител е съкровищница на безценно наследство и нашата задача е да го съхраним, да върнем изгубения му блясък и да въздигнем древната слава на ставропигията, коментира игуменът.

Традицията илюстрира чудото от 14 век, когато след като е намерена в местността Клувията от две овчарчета, иконата е пренесена с лития в манастира, но на следващия ден “се върнала” пак там. В следващите дни чудното “бягство” се повтаряло и потретило. Денят не е избран случайно, вярва се, че силата на иконата е най-голяма на Възкресение Христово.

Легендата за Бачковската Богородица гласи още, че тя е една от двадесетте икони в света, на които самата Пресвета Дева е позирала. Твърди се, че ликът на Божията майка е нарисуван от евангелиста свети Лука, изографисал и първообраза на Христос.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!