Забраната за износ на ваксини ще бъде контрапродуктивно, уверен е министърът на отбраната на Великобритания
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Забраната за износ на ваксини е контрапродуктивна и ЕС трябва да порасне и да се държи като възрастен, да работи с Великобритания за увеличаването на производството, коментира британският министър на отбраната Бен Уолъс, цитиран от европейското издание Politico.
Британският министър предупреди лидерите на общността, че „светът ги гледа“ дни преди заседанието им, на което ще бъде дискутирана кампанията по ваксиниране. Очаква се, че може да бъде повдигнат и въпросът за забраната за износ на ваксини, докато производителите не изпълнят ангажиментите си към Европа.
Заплахата за забрана за износа се появи след данните, които показват, че ЕС е голям износител на ваксини. От началото на февруари общността е одобрила износа на над 34 млн. дози, но европейските власти не виждат реципрочност. В тази връзка председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен призова за реципрочност, а след това и заплаши, че в Брюксел обмислят забрана за износа на ваксини, особено за държави, които на свой ред произвеждат ваксини.
Подобна мярка ще бъде контрапродуктиван, защото ако знаем нещо за ваксините, то е че разработването и производството им е екипна работа“, коментира Уолъс пред Sky News.
По-късно министърът на отбраната добави пред ВВС, че някои европейски лидери и ЕК не трябва да се отдават на реторика, а да пораснат.
Pfizer, която се нуждае от суривини за своята ваксина, произвеждани в Йоркшир, предупреди ЕС, че ако износът на ваксини от общността бъде забранен, това ще се отрази на производствения процес на техните ваксини в страните от ЕС.
„Производството на ваксина е като готвенето на сладкиш – всички имаме различни съставки“, каза по този повод британският военен министър.
Европейският комисар Марейд Макгинес, която отговаря за финансите в ЕС, коментира, че Великобритания вече е забранила износа на над 100 фармацевтични продукта. Тя посочи, че безспорно това може да бъде определено като „ваксинационен национализъм“.
По статията работи: Деляна Петкова
investor.bg