Лондон нарушава правата на европейските граждани след Брекзит

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
220

Британското правителство нарушава споразумението за оттегляне от ЕС, като изисква от европейските граждани да кандидатстват отново за правото да живеят и работят в Обединеното кралство, заяви независим орган, създаден да наблюдава правата на гражданите, пред съд в Лондон във вторник.

Независимият орган за наблюдение (IMA) смята, че схемата за уреждане на проблемите на Министерството на вътрешните работи след Брекзит незаконно изисква до 2.6 милиона граждани на ЕС да подадат повторно заявление, след като им е разрешено да останат в Обединеното кралство, или да загубят правото си на пребиваване, съобщава Ройтерс.

Гражданите на ЕС и членовете на техните семейства, които не са установили право на постоянно пребиваване преди края на 2020 г., могат да получат ограничено разрешение за влизане и оставане в Кралството за пет години, известно като „статут на предварително установяване“.

Робърт Палмър, представляващ IMA, заяви пред Върховния съд на Лондон, че онези, които не подадат друга молба в рамките на пет години след получаване на статут на предварително установяване, „автоматично ще загубят правото си на пребиваване в Обединеното кралство, което ги прави незаконно пресрочени лица, които подлежат на задържане и извеждане“.

Той добави, че Европейската комисия, която се намеси в случая, подкрепя тълкуването на IMA на правата на гражданите на ЕС съгласно споразумението за оттегляне.
Дейвид Блъндел, представляващ Министерството на вътрешните работи, твърди в съдебните документи, че схемата за уреждане предоставя на гражданите на ЕС „значително по-щедра защита“, отколкото се изисква съгласно споразумението за Брекзит.

Той също така каза, че британското правителство „последователно е приемало позиция, че ще се изисква молба за подновяване на предварително установения статут“ в преговорите си с Европейската комисия.

Представляващият Брюксел Никълъс Хан, каза на съдия Питър Лейн, че комисията се е намесила в случая поради „важността на въпроса за правилното функциониране на споразумението за оттегляне“.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!