Лондон: При твърд Brexit ще облагаме финансовите услуги на ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
185

Идеите в Лондон и Брюксел за бъдещето на финансовата индустрия продължават да се различават значително
Лондонското Сити. Снимка: Ройтерс

Британските преговарящи очевидно започват да водят преговорите по излизането на Великобритания от ЕС по трудния начин. Според материал на Guardian наскоро те са заплашили преговарящите си партньори от Брюксел с тежки последици, ако ЕС не даде на британските компании за финансови услуги същия достъп до пазара на ЕС след Brexit, какъвто имат и сега.

По-конкретно преговарящите от Великобритания очевидно заплашват страната да наложи редица условия за европейските доставчици на финансови услуги, които имат клиенти в Обединеното кралство, ако ЕС не предостави същия достъп на всички сектори на британската финансова индустрия до единния пазар, както досега. Като пример, според материала, са били споменати около 7 000 европейски инвестиционни фонда, които разчитат за приходи и печалба на британски клиенти и чиито услуги може да бъдат обложени с данъци.

Същността на този спор е кои правила ще се прилагат за финансовата индустрия в Обединеното кралство при сделките в рамките на ЕС след излизането на страната от съюза. Тъй като министър-председателят Тереза Мей вече обяви, че Великобритания трябва да напусне европейския единен пазар след Brexit, беше ясно, че британските банки ще загубят своите „паспорти“, които досега им позволяваха да предлагат услуги в целия ЕС. Но сериозният спор сега е за това, което трябва да замени това правило.
Британските предложения, според които Обединеното кралство и ЕС трябва да продължат автоматично да признават правилата на другата страна след Brexit, бяха изключени от ЕС, тъй като този принцип на „взаимно признаване“ е един от принципите на европейския единен пазар. Фактът, че Лондон възнамерява да запази всички предимства на единния пазар и за времето след Brexit е нещо, което определено политиците в Брюксел не желаят да допуснат.

Затова засега ЕС предлага на Великобритания само „режим на еквивалентност“, който се прилага за трети страни като САЩ. Британските доставчици на финансови услуги все пак ще имат достъп до пазара на ЕС, ни той би бил ограничен и може да бъде отменен в рамките на 30 дни, съгласно настоящите правила.

Лондон се притеснява и от още нещо – че този режим на еквивалентност няма да покрие достатъчно сектори на финансовата индустрия. Освен това правителството в Лондон иска да има думата какво ще се случи, ако някой ден Великобритания реши да промени финансовата си регулация.

Много хардлайнери по Brexit мечтаят да превърнат страната в „европейски Сингапур“. С други думи: дерегулирано данъчно убежище край бреговете на Европа.

Фактът, че ЕС не мисли така, едва ли е изненадващ. Досега мотото в Брюксел е, че не трябва да има специално споразумение за британския финансов сектор. Това, което е достатъчно добро за доставчиците на финансови услуги от САЩ, следва да бъде достатъчно добро в бъдеще и за Великобритания.
Но ситуацията не изглежда като напълно задънена улица. Преговарящият от страна на ЕС Мишел Барние наскоро намекна, че Брюксел може да се приближи до известна степен до възгледите на Великобритания. Двете страни били единни по отношение на това, че при финансовите услуги „бъдещият достъп до пазара“ трябва да се регулира от „независими решения и от двете страни“, каза Барние преди няколко дни. Също така и по отношение на регламентите следва да има „тясно сътрудничество“.

Въпреки това идеите в Лондон и Брюксел продължават да се различават значително.

Представители на британската финансова индустрия наскоро се оплакваха от бавния напредък по преговорите за Brexit. И управителят на централната банка на Великобритания Марк Карни също предупреди за потенциално сериозните последици от твърдия Brexit. В интервю за Bloomberg Карни призна, че понастоящем Brexit отнема половината от времето му. Той предупреди, че хаотичният изход на Обединеното кралство от ЕС може да се превърне в „хаотичен Brexit стрес тест за много банки“.

Карни призна също така, че вследствие на Brexit може да създаде „много голям“ финансов център в континентална Европа. Но това щяло да бъде общо взето „местен“ център. Лондон, от друга страна, щял да си остане „глобален финансов център“.

И докато Карни все пак се опита да излъчва спокойствие, в реалния свят продължава тенденцията за изтичане на бизнес в посока Европа: Така например Financial Time съобщи, че Deutsche Bank мести „голяма част“ от клиринга на търговията с деноминирани в евро деривати от Лондон във Франкфурт. Това обаче щяло да засегне само новия бизнес, съобщи по-късно говорител на банката пред Süddeutsche Zeitung. Работните места не били засегнати, твърди той.

По статията работи: Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!