Юнкер: Нуждаем се от Великобритания
Брюксел изключва възможността за начало на преговори за излизане на Великобритания от ЕС преди 2019 г. Това пише британският в. „Таймс”, като се позовава на източник, близък до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, против чието назначаване миналата година беше Лондон. „Никакви предложения за промяна на споразумението не се предвижда да бъдат разглеждани преди края на ноември 2019, когато ще завърши мандатът на Юнкер като председател на ЕК”, твърди източникът.
Провеждане на референдум за излизането от ЕС е едно от основните предизборни обещания на действащия премиер на Обединеното кралство Дейвид Камерън, който се надява оглавяваната от него Консервативна партия да успее да задържи в свои ръце властта след парламентарните избори, насрочени за 7 май. В представения във вторник предизборен манифест на консерваторите се казва, че законът за провеждане на такъв референдум до края на 2017 г. ще бъде приет още на втората сесия на новия парламент, в случай, разбира се, че Консерваторите победят.
Според „Таймс” обаче дори и референдумът да се състои и на него британците да се изкажат за излизането от ЕС, начало на преговорите с Брюксел може да се очаква най-малко две години по-късно.
Преди близо месец Юнкер заяви, че Европейският съюз и Великобритания се нуждаят един от друг. По думите му той ще направи всичко, за да задържи британците в блока, но не и с цената на промяна на основополагащите европейски договори. “Аз съм за честна сделка с Великобритания и не вярвам в Европейския съюз без нея”, посочи Юнкер на конференция в Брюксел, организирана от движението “Приятели на Европа” и от института “Жак Делор”.
Излизане на Великобритания от Европейския съюз не би било в неин интерес нито в интерес на страните от континента и на Ирландия, подчерта Юнкер. Според него ЕС е готов да работи заедно с Лондон, за да се гарантира, че няма да има злоупотреби с клаузите в договорите за правата на гражданите на ЕС да работят във всяка друга държава членка на съюза. Юнкер обаче подчерта, че има “червена линия”, която не може да се пресича и че не е готов да преговаря за промяна на онези положения в договорите, които гарантират свободното движение на работна ръка.
blitz.bg