Британският финансов министър Джордж Озбърн ще отхвърли
плановете на Европейския съюз да криминализира манипулирането на валутни пазари и ще направи свои предложения за мерки срещу злоупотребите с валути, съобщава „Ройтерс“.
Европейските закони, които правят този вид манипулация престъпление, трябва да влезнат в сила от 2016 г. Според тях наказанието за злоупотреба е до четири години затвор .
Предложението на Лондон – най-големият център на валутната търговия – е да се създаде експертна група, начело на която да е британската „Банк ъф Ингланд“. Тя трябва да предложи нови правила и санкции, които да отговарят на нуждите на Лондон. „Нашите правила ще бъдат също толкова строги, дори повече от тези в ЕС, но ще предоставят гъвкавост, която да отразява обстоятелствата в британския финансов сектор, който е от световно значение“, коментира Озбърн в сряда.
Във Великобритания вече има въведено наказание от седем години за манипулиране на междубанковия лихвен процент LIBOR.
Представители на опозиционната Лейбъристка партия коментират, че решението на Озбърн е закъсняло и според някои критици то ще бъде прекалено повлияно от финансовите пазари на Великобритания. Но отхвърлянето на европейското предложение ще се хареса на управляващите консерватори, според които новите закони биха могли да предоставят по-големи правомощия на Брюксел. Голяма част от бринаците, които на последните избори за Европейски парламент гласуваха за евроскептичната партия Партия за независимост на Обединеното кралство (Ukip) също биха одобрили отхвърлянето на предложенията на ЕС. Великобритания вече няколко пъти имаше сблъсъци със Съюза относно закони, които ограничават бонусите за банкери.
По-късно тази вечер Озбърн ще представи подробно предложенията си за промени в законодателството на ЕС пред Лондонската финансова общност.
Повече от 40 валутни дилъри са били уволнени след като са били обвинени, че са използвали неправомерна информация от свои клиенти и са манипулирали цени. Но нито един от тях не е бил преследван от закона, който е в сила във Великобритания.
Освен криминализирането на злоупотребите при валутна търговия, предложенията на финансовия министър ще включват и по-строги правила за висшите служители в чуждестранни банки, опериращи в страната.
Според тези нови правила, които влизат в сила във Великобритания от следващата година, висшите служители ще бъдат държани под отговорност за фалита на своята банката. Това ще улесни работата на регулатора при търсенето на отговорност от финансовите институции.
dnevnik.bg