Луксозните нови жилища в Лондон опариха азиатски предприемачи

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
101

Brexit и промени в правилата за проектиране на сградите и на данъците също създават затруднения на строителните компании от региона

Снимка: Bloomberg LP

В края на квартал Canary Wharf в Лондон най-високата жилищна кула в Западна Европа трябваше да отвори врати тази година. The Spire London привличаше с възможността дронове да доставят храна на обитателите между посещенията им на киното в кулата и плувния басейн, пише Bloomberg.

Вместо това на терена, който е собственост на китайската строителна компания Greenland Holdings, се издигат само бурени.

Това е само едно предупреждение за азиатските компании за жилищно строителство, които пристигнаха в града, очаквайки да ги последват чуждестранни инвеститори и да купуват апартаменти, които местните жители не могат или не искат да си позволят. След като съставляваха две трети от продажбите на терени от гледна точка на стойността през 2017 г., предприемачите от региона до голяма степен отсъстват в момента. Те не са купили нито един терен в британската столица до юли тази година, сочат данни на Real Capital Analytics.
В случая с Greenland компанията е поставила проекта на пауза през 2018 г. на фона на влошаването на перспективите пред имотите в Лондон и засиления контрол върху високите сгради след пожара в Grenfell, при който загинаха 72 души.

Труден пазар

„От гледна точка на международните предприемачи Лондон е труден за навлизане пазар“, коментира Мартин Здравков, ръководител на отдел „Инвестиции в жилищни имоти във Великобритания“ в компанията LaSalle Investment Management. „Последните четири-пет години бяха трудни“, допълва той.

Предприемачи от Азия не успяват да си гарантират продажби по някои проекти вследствие на гласуването през 2016 г. за напускане на Европейския съюз, променящите се правила около проектирането на сградите и въвеждането на повече данъци за чуждестранни купувачи, което подкопава търсенето. Сега те са изправени пред ново препятствие – цените на апартаментите намаляват, тъй като пандемията кара много кора да преосмислят къде искат да живеят.
Цените на тези жилища в Лондон намаляха с 40 хил. паунда (54 400 долара) от началото на годината до септември въпреки по-широкия бум на британския жилищен пазар, тъй като купувачите се насочват приоритетно към по-големи домове с градини. Продажбите на нови жилища в центъра на Лондон са напът да достигнат най-ниското си ниво от 2011 г. насам, което е в контраст с града като цяло, където продажбите са нагоре спрямо миналата година, сочи изследване на компанията Molior London.

Пазарът на по-евтини нови домове е по-силен заради ваканцията от гербовия налог и правителствената програма Help to Buy, която предоставя заеми на купувачи с малка първоначална вноска за имоти на цена до 600 хил. паунда.

Ръст на данъците

На Grosvenor Square в квартал Mayfair в Лондон индийската строителна компания Lodha се съгласила да продаде около половината от луксозните апартаменти, които строи в бившото канадско посолство. Жилищата, които разполагат с частен спа център и зала за билярд, били предложени за продажба за първи път през 2017 г. Повишаването на данъците и Brexit са затруднили бъдещите инвестиции, коментира Габриел Йорк, един от ръководителите на британското подразделение на компанията.

„Това засяга поведението на клиентите, апетита и желанията им. Всеки път, когато се правят такива промени, се стига до шестмесечна пауза, тъй като хората обмислят какво означава това за нещата, които искат да направят“, коментира Йорк през октомври. Компанията все още вярва в централните части на Лондон, допълва той.
Азиатските предприемачи бяха привлечени към Великобритания заради отслабването на паунда след гласуването за Brexit, а цените на терените също леко намаляха с влошаването на перспективите пред икономиката, казва Джеймс Бартън, партньор и брокер в консултантската компания Knight Frank, който пътувал до региона по онова време, за да търси купувачи на терени в британската столица.

Дори по-рано едно от най-богатите семейства в Хонконг изпита затруднения. В Западен Лондон втората фаза от проекта Earl’s Court Lillie Square, частична собственост на членове на семейство Куок, все още не е разпродадена, пет години след като 186 жилища бяха предложени първоначално за продажба. Южно от река Темза малайзийската компания за строителство на апартаменти и офиси на терен в района на Battersea Power Station трябвало да плати неотдавна неустойка от 156 млн. паунда за проекта, оценяван на 9 млрд. паунда.
В квартал St. John’s Wood, предпочитан от американски банкери, строителството на терен, закупен от малайзийския милиардер Т. Ананда Кришнан през 2011 г. за 250 млн. паунда, дори не е започнало. Пред парцела, където преди са се помещавали казарми, растат бурени.

По-големи проекти като Lillie Square и Battersea страдат заради данъчни промени за чуждестранните купувачи, казва Камила Дел, управляващ партньор в компанията Black Brick Property Solutions. „Тази част от пазара на ново строителство в Лондон изпитва затруднения и е възможно цените да намалеят“, допълва тя.
Подкрепа от Хонконг

Има една голяма положителна тенденция за базираните в Азия предприемачи. Великобритания ще въведе нов път за получаване на гражданство за близо три милиона души в Хонконг през януари, което може да подкрепи търсенето.
Броят на новите жилища в Лондон, продадени на чужденци, е нараснал до 860 през третото тримесечие, това е скок с 40% спрямо четвъртото тримесечие на миналата година, последния период преди пандемията да наруши продажбите, сочат данни на Molior.
Но без бурни продажби на жилища по време на ваканцията от гербовия налог някои предприемачи може да изпитат затруднения предвид перспективите за слаби продажби догодина. Допълнителен данък от 2% за чуждестранните купувачи трябва да бъде въведен през април, същия месец, когато се очаква да изтекат програмите за подкрепа на работните места на служители в принудителен отпуск, които запазват милиони работни позиции.

Brexit също се очаква да навреди на икономиката, след като Великобритания официално напусне единния пазар на ЕС на 1 януари. Bloomberg Economics изчислява, че ръстът ще бъде с 0,5% по-малък на година през идното десетилетие, отколкото ако Великобритания беше останала в блока.

Някои проекти щяха да изпитат затруднение независимо от обстоятелствата, защото предприемачите са прочели пазара погрешно или не са избрали правилната локация, коментира Питър Рийс, професор по „Места и градско планиране“ в University College London.

„Brexit и COVID-19 се използват като удобни извинения за провала на зле замислени строителни проекти“, казва той.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!