Македония се отказва от подписването на договор за добросъседство с България - така в българската общественост се тълкува изявлението на македонския министър за външните работи Никола Попоски, че такъв договор "не е необходим", дадено в Брюксел, в интервю за Българското национално радио.

Президентът на България Плевнелиев, който след оставката на правителството на Борисов най-често се занимава с външната политика, почти всекидневно повтаря, че Македония не трябва да се надява на поддръжка на юнската среща на ЕС, от която очаква дата за начало на преговорите с ЕС, без да спазва декларацията от 1999 г. и без да я приеме като основа на договор за добросъседство.
„Ако някой иска да му се помогне, той трябва и да работи. Има два големи въпроса, едното е спазването на договора от 1999 г., особено в изминалите 4 – 5 години. Това не е голям проблем, може да се реши за секунда. Вторият голям въпрос е за общата история. Някой смята, че Гоце Делчев е само техен герой, а не и наш, въпреки всички препоръки на ЕП да делим историята, както Германия и Франция делят тяхната“, каза Плевнелиев на форум в САЩ.
Ключов въпрос в междудържавния договор, който България предлага вече няколко години, е фокусиран върху елиминирането на езика на омразата и двустранното уважение.
Бившият посланик в София Абдурахман Алити в телефонен разговор за 24 Вести каза, че договор трябва да се подпише. Той е убеден, че България нито има интерес, нито желание да блокира Македония по евроатлантическия път, а единственият виновник, ако това стане, ще бъде Скопие. Алити допълни, че общата история е факт, който трябва да се приеме.
И Георги Спасов, който също така беше посланик в София, още есента излезе със становище, че договор за добросъседство може само да спомогне за задълбочаване на отношенията между двете страни, като напомни, че България е първата държава, която призна независимостта на Македония.
Редактор: Яна Баярова
Actualno.com