Македония се отказва от подписването на договор за добросъседство с България?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1332

Македония се отказва от подписването на договор за добросъседство с България - така в българската общественост се тълкува изявлението на македонския министър за външните работи Никола Попоски, че такъв договор "не е необходим", дадено в Брюксел, в интервю за Българското национално радио.


От Министерството на външните работи нито потвърждават, нито отричат. Те се позовават на изявлението на Попоски, който на въпрос дали трябва договор за добросъседство между София и Скопие и дали ще има такъв договор въобще, отговаря: „Моята лична позиция е, че не е необходим, че добросъседство не се създава на хартия, а с конкретни жестове и мисля, че между България и Македония има много добра основа да има отлични отношения. Между хората съществува това и сега. Дали ще има договор, е въпрос на факта, че от българска страна беше наложено това, като изключителна необходимост. Лично смятам, че е по-добре да няма договор, отколкото да има договор, който ще създава допълнителни проблеми”, казва Попоски, без да уточнява кое е проблематично в предложения текст.

Президентът на България Плевнелиев, който след оставката на правителството на Борисов най-често се занимава с външната политика, почти всекидневно повтаря, че Македония не трябва да се надява на поддръжка на юнската среща на ЕС, от която очаква дата за начало на преговорите с ЕС, без да спазва декларацията от 1999 г. и без да я приеме като основа на договор за добросъседство.

„Ако някой иска да му се помогне, той трябва и да работи. Има два големи въпроса, едното е спазването на договора от 1999 г., особено в изминалите 4 – 5 години. Това не е голям проблем, може да се реши за секунда. Вторият голям въпрос е за общата история. Някой смята, че Гоце Делчев е само техен герой, а не и наш, въпреки всички препоръки на ЕП да делим историята, както Германия и Франция делят тяхната“, каза Плевнелиев на форум в САЩ.

Ключов въпрос в междудържавния договор, който България предлага вече няколко години, е фокусиран върху елиминирането на езика на омразата и двустранното уважение.

Бившият посланик в София Абдурахман Алити в телефонен разговор за 24 Вести каза, че договор трябва да се подпише. Той е убеден, че България нито има интерес, нито желание да блокира Македония по евроатлантическия път, а единственият виновник, ако това стане, ще бъде Скопие. Алити допълни, че общата история е факт, който трябва да се приеме.

И Георги Спасов, който също така беше посланик в София, още есента излезе със становище, че договор за добросъседство може само да спомогне за задълбочаване на отношенията между двете страни, като напомни, че България е първата държава, която призна независимостта на Македония.

Редактор: Яна Баярова
Actualno.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!