Маргарет Тачър: Може петелът да кукурига, но кокошката е тази, която снася яйца

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
165

 

Избрани цитати на Желязната лейди, родена на днешния ден преди 95 години

 

Ако искаш нещо да бъде казано, помоли мъж. Ако искаш да бъде направено, помоли жена= Обичам спора, обичам дебата. Не очаквам този, който седи срещу мен да кима и да се съгласява. Не това му е работата.
Бившият премиер-министър на Великобритания се ражда на 13 октомври 1925 година.

Маргарет Хилда Тачър или Баронеса Тачър от Кестевен е първата жена, изпълнявала функциите на министър-председател (премиер-министър) в Обединеното кралство – позиция, която тя заема от 4 май 1979 до 28 ноември 1990 година.

Тя е лидер на Консервативната партия от 1975 г. до края на премиерството си. Още преди да дойде на власт, радио “Москва” ѝ слага прозвището “Желязната лейди”, останало до днес. Тачър приема прозвището със задоволство и скоро то се свързва с нейния образ – на непоколебим и постоянен характер.

Маргарет Тачър е член на Ордена на жартиера и Ордена за заслуги.

По време на изборите през 1950 тя привлича медийно внимание като най-младата жена кандидат сред консерваторите в Дартфорд, който се счита за сигурно място за лейбъристите и макар че губи, с кампанията си намалява броя на подадените гласове за лейбъристите. Тачър не се отказва и продължава да търси мястото си сред кандидатите на консерваторите. Тя лесно печели изборите във Финчли през 1959 г. и за първи път влиза в Камарата на общините. Нейната първа реч е в подкрепа на законопроект, който постановява заседанията на местните съвети да са публични.

Преминава през няколко министерски поста в различни британски правителства. След загубата на консерваторите в изборите през февруари 1974 г. решават да поставят въпроса за лидерското място в партията на Едуард Хийт.

Маргарет Тачър решава също да се включи в избора. Неочаквано тя повежда на първия балотаж и спечелва мястото на втория със 130 гласа срещу 119 за Хийт и така става лидер на Консервативната партия, през февруари 1975 година.

На 31 януари 1976 лидерът на британските консерватори Маргарет Тачър заявява пред партийния конгрес: „Стоя пред вас тази вечер, облечена с червена рокля от шифон, лицето ми е леко гримирано, а косата ми е леко накъдрена – една истинска Желязна лейди на Западния свят, истински воин на Студената война, истинска филистимска амазонка, един истински пекински заговорник. Дали аз съм някое от тези неща? Да, аз съм Желязната лейди, да, ако те искат така да интерпретират моята защита на фундаменталните свободи и ценности, на нашия начин на живот.”

Лейбъристкото правителство изпитва трудности със синдикатите през зимата на 1978-1979 г., наречена „Зимата на негодуванието“. В тази обстановка консерваторите печелят изборите през 1979-а и Тачър става първата жена-премиер в Европа. Тя съставя правителство на 4 май същата година с намерението да преодолее спада в икономиката на Великобритания и да намали държавните разходи. Тачър иска държавата да се оттласне от имперското мислене и да се съобразява по-малко с международните събития. Тя работи в тясно сътрудничество с Роналд Рейгън (избран през 1980 г. за президент на САЩ) и с Браян Мулрони (станал премиер през 1984 на Канада).

Тя е свръхконсевративна, ултралиберална, до дъното на душата си противник на социалната политика, отявлен опонент на комунизма, хиперевроскептична, мегаполемична личност и неприятел на феминизма. Никога не се задоволява с половинчато поведение или говорене.

Освен с непоколебимия си характер, силна воля и отлични лидерски качества, Маргарет Тачър остава в историята и с безупречния си външен вид. Тя успя да превърне облеклото си не просто в добре съшити няколко метра плат, а в личен стил, вдъхновяващ жените по цял свят. Изключително женствените й тоалети бяха едновременно строги, но и елегантни. Малката правоъгълна черна лачена чанта, перлите, прическата и костюма остават нейна запазена мярка. А страстта на Маргарет Тачър към брошките остави следа в историята на политическия дрескод.

„Аз съм за консенсуса, но преди всичко според моите условия“, обичала да се шегува тя.

Маргарет Тачър умира на 8 април през 2013 година в Лондон.

Припомняме си известни цитати от политическите изказвания на Желязната лейди:

„Да бъдеш силен е като да бъдеш дама. Ако трябва да обясняваш на хората, че си, значи не си.“

„Ако искаш нещо да бъде казано, помоли мъж. Ако искаш да бъде направено, помоли жена.“

„Изключително търпелива съм, при условие че накрая постигна своето.“

„Европа е създадена с история, а Америка – с философия.“

„Обикновено си съставям мнение за един човек в рамките на 10 секунди. Много рядко го променям.“

„Не създаването на богатство е опасно, а любовта към парите като самоцел.“

„Ако целиш да си харесван, трябва да си готов на компромис с всичко по всяко време и има риск да не постигнеш нищо.“

„Да се самодисциплинираш и да правиш това, което знаеш, че е правилно, макар и трудно, е първокласният път към гордостта, самоуважението и личното удовлетворение.“

„Всяка жена, която разбира проблемите във воденето на едно домакинство, е близко до разбирането как се управлява държава.“

„Не познавам никой, който е достигнал върха без усилена работа. Това е рецептата. Може и да не ви закара до върха, но ще стигнете доста близко.“

„Някои битки се водят повече от веднъж, за да бъдат спечелени.“

„Обичам спора, обичам дебата. Не очаквам този, който седи срещу мен да кима и да се съгласява. Не това му е работата.“

„Няма такова нещо като общество. Има индивиди мъже и жени, и семейства.“

„Личните ожесточени атаки винаги ме развеселяват изключително – щом ме атакуват персонално, значи не им е останал нито един политически аргумент.“

„Какво е успехът? Мисля, че това е да имаш усет за нещата, които правиш. Да знаеш, че само това не е достатъчно, да се трудиш усилено и да целеполагаш правилно.“

„На мен консенсусът ми изглежда като изоставяне на всичко, в което вярваш, на принципите и ценнностите ти. Той е нещо, в което никой не вярва и срещу което никой не възразява.“

„Няма свобода, докато няма икономическа свобода.“

„Демократичните начини трябва да намерят начини да оставят терористите и бандитите без кислорода на публичното внимание, от който те зависят.“

„Никой не помни добрия самарянин, защото е имал добри намерения. Той е имал и доста пари освен тях.“

„Когато управляваш страна като Британия – силна, с водеща роля в световните отношения в добри и лоши времена, страна, която е винаги надеждна, то трябва да си железен.“

„Дължа почти всичко на баща си и за мен е завладяващо интересно, че нещата, които научих в един малък град, в едно скромно семейство, са нещата, за които вярвам, че печелят изборите.“

„В политиката съм заради конфликта между добро и зло, но вярвам, че накрая доброто ще възтържествува.“

„Едно от нещата, на които политиката ме научи е, че мъжете със сигурност не са здравомислещия пол.“

„Тази дама не е за подхвърляне.“

„Може петелът да кукурига, но кокошката е тази, която снася яйца.“

„Може и да не казвате умишлени лъжи, но понякога трябва да бъдете гъвкави.“

„Аз притежавам чисто женската способност да се захвана с една работа и да я свърша докрая, дори всички наоколо да я оставят и да си тръгнат.“

„Планирай работата си за днес и всеки следващ ден и после работи по плана.“

„Да бъдеш премиер е самотно занимание… не можеш да водиш, ако си част от тълпата.“

„Дори моите критици да ме видят да ходя по водата на Темза, ще кажат, че е защото не умея да плувам.“

„Това, от което Британия има нужда, е желязна лейди.“

„Да седиш по средата на пътя е много опасно – може да те блъснат и от двете страни.“

„Свят без ядрени оръжия би бим много по-нестабилен и опасен за всички ни.“

„Да познаваш врага си винаги се отплаща – най-малкото можеш да го превърнеш в приятел.“

„Ако искаш да си прережеш гърлото сам, не идвай да ти превързвам раните.“

„Казаха ни, че нашата кампания не е достатъчно лъскава. Възприемам това като комплимент.“

„Вие и аз може да идваме по пътя или с влака, но икономистите пътуват по инфраструктура.“

„Клишета? Да има клишета, защото те са верни.“

„Харесвам г-н Горбачов, бихме могли да вършим работа заедно.“

„Хората си мислят, че на върха няма достатъчно място. Възприемат го като Еверест. Истината е, че на върха има прекалено много място.“

AFISH.BG
epicenter.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!