Мъск към Влад Тенев: Защо ограничихте търговията?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
76

Трябваше да се съобразим с изискванията към нас за регулаторен капитал, оправда се съоснователят на Robinhood

Влад Тенев. Снимка: Alex Flynn/Bloomberg

Съоснователят на Robinhood се включи в приложението за аудио чат Clubhouse, което се разпространява само с покани, за да защити решението на инвестиционната платформа да ограничи търговията с акции на GameStop и други волатилни акции.

Книжата на GameStop поскъпнаха с повече от 1500% от началото на годината, подхранвани в немалка част от прилива на инвеститори на дребно, вдъхновени от дискусии във форума на Reddit WallStreetBets. Такива инвеститори закупуваха книжа на GameStop и други силно търгувани на късо акции, което доведе до огромни загуби за някои хедж фондове.
В четвъртък Robinhood започна да ограничава търговията с някои акции, включително с тези на GameStop и AMC Entertainment. Тогава Влад Тенев, съизпълнителен директор на Robinhood, заяви, че решението е насочено към защитата на фирмата и нейните клиенти, припомня CNBC.

В сесията в Clubhouse главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск настоятелно пита Тенев защо платформата, пионер на търговията без комисионна, реши да ограничи търговията миналата седмица. Онлайн брокерската фирма ограничи търговията с 13 акции, позволявайки на клиентите да продават позиции, но не и да отварят нови позиции в определени ценни книжа, предизвиквайки ярост от страна на потребителите.

„В този случай нямахме избор“, каза Тенев. „Трябваше да се съобразим с изискванията към нас за регулаторен капитал“, коментира той.

Тенев каза, че оперативният екип на Robinhood е получил напомняне в 3:30 часа сутринта в четвъртък от страна на клиринговата къща National Securities Clearing Corp. за това, че Robinhood и други брокери са длъжни да отговарят на определени изисквания за депозити от клирингови къщи като NSCC всеки ден. Изискваната сума се базира на фактори като нестабилност и концентрация на търговията в определени ценни книжа, каза Тенев.

Robinhood е получила искане за гаранционен депозит от 3 млрд. долара от NSCC, за да подкрепи сделките, „с обем по-голям от обичайния“, каза Тенев. Компанията набра допълнителни 1 милиард долара спешен капитал от съществуващи инвеститори в опит да укрепи баланса си и да му позволи да облекчи ограниченията.

„Тук нещо може би е сенчесто?“ – попита Мъск Тенев. „Не бих вменявал нещо подобно“, отговори Тенев. „NSCC беше разумен след това“, допълни той. Шефът на Tesla изказа подкрепата си за WallStreetBets в Twitter и по-рано през седмицата.

По-късно Robinhood и NSCC са се договорили да намалят обема на тези 3 млрд. долара до около 1,4 млрд. долара, но Тенев заяви, че фирмата му все още е принудена да предприеме действия за ограничаване на търговията.

Обяснението на Тенев за ситуацията повтаря публикация от блога на Robinhood, в която брокерската компания обяснява, че поставя временни ограничения за закупуване на някои ценни книжа поради десетократно увеличение на изискванията за депозит в клирингова къща.

Robinhood продължи да ограничава търговията в понеделник с акции като тези на GameStop. Клиентите могат да купят само една акция от книжата на GameStop и пет договора за опции. Приложението за търговия с акции обаче намали списъка си с ограничени акции от 50 на осем.
На въпрос на Мъск дали ще има някакви допълнителни ограничения за търговия в бъдеще, Тенев каза: „Мисля, че винаги ще има някакъв теоретичен лимит. Нямаме безкраен капитал“.

Мъск също така попита Тенев дали Citadel Securities – най-големият маркет-мейкър на опции в САЩ – е накарал фирмата да наложи ограничения за търговията. Robinhood печели значителна част от приходите си от маршрутизиране на поръчки до маркет-мейкъри като Citadel Securities и Virtu. Citadel, отделен бизнес с хедж фондове, помогна за вливането на близо 3 млрд. долара в Melvin Capital, хедж фонд, който залага срещу акции като тези GameStop.

„До каква степен сте обвързани със Citadel?“, попита Мъск, на което Тенев отговори: „Има слух, че Citadel или други маркет-мейкъри са ни принудили да направим това и това е просто невярно“.

„Това беше решение на клиринговата къща и то просто се основаваше на капиталовите изисквания“, добави Тенев. „От наша гледна точка Citadel и други маркет-мейкъри не участваха в това“, каза той.

„Citadel Securities не е инструктирал или накарал друга брокерска компания да спре или ограничи търговията или по друг начин да се откаже да прави бизнес“, заяви говорител на Citadel Securities пред CNBC. „Citadel Securities остава фокусирана върху непрекъснатото осигуряване на ликвидност на нашите клиенти при всички пазарни условия“, допълни той.

По статията работиха: Бойчо Попов, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!