Чуждестранни медии съобщиха за събитията тази нощ около българския парламент, съвпаднали с 40-ия ден на антиправителствени протести.
“Ню Йорк таймс” описва блокадата на демонстранти около сградата на Народното събрание и опитите на силите за сигурност да изведат от нея стотината депутати, министри и журналисти. Вестникът разказва за сблъсъците между протестиращите и полицията и за изградените от демонстрантите барикади от контейнери за боклук, пътни знаци и паважни плочки. Печатното издание цитира български медии, според които има седмина ранени и отбелязва, че МВР не е съобщило за арести и пострадали.
Изданието посочва, че случилото се около парламента стана малко след като европейският комисар по правосъдието Вивиан Рединг открито застана на страната на протестиращите. Вестникът посочва и допитвания до общественото мнение, според които 60 процента от българите не одобряват правителството на Орешарски. Изданието подчертава, че България постепенно привиква да протестира, след като миналото лято демонстрации на еколози блокираха главно софийско кръстовище и станаха причина за промяна на закона за горите.
Катарският тв канал “Ал Джазира” помества на сайта си информация на същата тема, като изтъква възгласите “Мафия!” и ”Оставка!” на протестиращите по адрес на социалистическото правителство на България. В материала се посочва, че автобусът с депутати и министри, който е правил опит да преодолее живата блокада, е бил замерян с пластмасови бутилки и други предмети.
Когато полицаите проправяха със сила път на автобуса, хората скандираха “Убийци!”, съобщава телевизията.
След седмици на всекидневни демонстрации в България срещу корупцията, протестите прераснаха в насилие и увеличиха натиска върху новия български премиер Пламен Орешарски часове, след като той отхвърли призивите на протестиращите да подаде оставка, пише американското финансово издание “Уолстрийт джърнъл”.
В кореспонденция от София на журналиста Шон Карни се описва обстановката около парламента тази нощ. Подобни улични протести доведоха до падането на предишното българско правителство тази зима, посочва вестникът. Сега новият премиер технократ Орешарски оглавява правителство на малцинството, но неговият меден месец с българите свърши прекалено бързо заради назначението на Делян Пеевски, припомня изданието.
В интервю за в. “Уолстрийт джърнъл”, дадено вчера, вторник, Орешарски казва, че протестите не могат да продължат до безкрайност, повтаряйки, че няма да подаде оставка. Той признава, че България има корупционна история, в която са замесени бизнес интереси и правителства, но подчертава, че никой не може да очаква проблемът с корупцията да бъде разрешен за една нощ.
Орешарски определя като неприемливо да бъде критикуван, че насърчава корупционните практики при условие, че той заема поста само от няколко седмици. В интервюто премиерът коментира и противоречивите назначения, които станаха причина за демонстрациите. Той подчертава, че “що се касае до качествата на назначените, той също има възражения”, но припомня, че парламентарната политика включва и постигането на компромиси с партньорите.
Премиерът предупреждава обаче, че понякога легендите надделяват над действителността и добавя, че въпросните назначения не са по никакъв начин различни от назначенията при предишното правителство.
“Много от тези хора заемаха същите позиции и при предходните правителства и тогава нямаше протести”, посочва премиерът и уверява, че продължава да бъде верен на демократичните принципи.
Български депутати и министри бяха обсадени в парламента, посочват френските в.“Либерасион” и “Монд”. След самозапалвания и протести срещу бедността, довели до падането на предишното правителство, сега новото правителство също е изложено на натиск, посочват френските издания и припомнят, че предишният премиер Бойко Борисов е поискал оставката на кабинета Орешарски.
Протестиращите срещу корупцията обсадиха парламента, пише италианският в. “Република”. Изданието припомня, че случващото само задълбочава кризата в най-бедната страна в Европа, започнала от началото на годината.
Руската РИА “Новости” публикува на сайта си информация за случилото се тази нощ в центъра в българската столица, а ИТАР-ТАС пусна след полунощ българско време пет кореспонденции от София, вкл. и за извеждането на депутатите и министрите от сградата.
“Полицията в България използва сила срещу демонстранти, опитващи да им попречат да изведат министри и депутати, блокирани в парламента”, съобщи телевизия “Фокс нюз”.
“Антиправителствените протести в София, продължаващи от 40 дни, ескалираха във вторник вечерта, след като демонстранти блокираха депутатите вътре в парламента, желаейки да свалят лявото правителство. При парламента дойде автобус да изведе депутатите навън, но протестиращите отказаха да го пропуснат, образуваха човешки вериги и хвърляха камъни”, допълва телевизията.
“Стотици протестиращи извадиха плочи от тротоарите и преобърнаха кофи за смет, за да отрежат пътищата към българския парламент, след като напрежението ескалира в 40-я ден на антиправителствените демонстрации. Сблъсъците започнаха, когато полицията опита да ескортира депутатите от сградата с автобус”, съобщи “Дойче веле”.
Протестиращи блокираха вратите на българския парламент, като част от масовите ежедневни протести срещу корупцията в държавата, предаде Би Би Си. Повече от 100 политици, журналисти и служители бяха блокирани вътре в сградата. Демонстранти влязоха в сблъсъци с полицейските части за борба с безредици в 40-ия ден от антиправителствените демонстрации, посочва британската медия.
Руските медии ”Взгляд”, “Ехото на Москва”, “Гласът на Русия” и други също обръщат поглед към България. Протестиращи граждани, около 400 според руски кореспондент, изцяло блокираха площад „Народно събрание” в София, където се намира парламентът. Демонстрантите сложиха кофи за смет и плочи, свалени от тротоарите, на всяка от улиците към площада. Така пътят на автотранспорта към парламента бе отрязан, коментират руски журналисти.
“Вашингтон пост” също пише, че полицията в България използва сила срещу демонстранти, опитващи да им попречат да изведат министри и депутати, блокирани в парламента. Антиправителствените протести в столицата София, продължаващи от 40 дни, ескалираха във вторник вечерта, след като няколкостотин демонстранти блокираха депутатите вътре в парламента, желаейки да свалят лявото правителство, обяснява изданието.
hotnovini.com