Оплакванията са от лошите условия на труд
Снимка: Shutterstock
Вълната от недоволство във Великобритания заради поскъпването на живота расте и за първи път и медицински сестри се готвят да стачкуват.
За първи път в своята 106-годишна история Кралският колеж на медицинските сестри във Великобритания призовава за стачни действия. От професионалната организация обясниха, че се налага да прибегнат до тази крайна мярка, след като всички други опити да гарантират достойно заплащане на своите синдикални членове са се изчерпали. Проучване е показало, че ако се вземе предвид инфлацията, средните доходи на английските медицински сестри всъщност са намалели с 6% през последните 10 г. Сред потърпевшите от тази несправедливост са и десетки българи.
Юлия Мицева от 20 години живее в Англия, като последните седем работи като помощник медицинска сестра в Лондон. Тя е готова да стачкува.
„Да, бих се включила и причините за това са, че не съм съгласна със заплащането на здравните работници в Англия като цяло. Смятам, че трудът на сестрите е недооценен. Те са тези, които са на първа линия и са първите хора, които виждат пациентите с риск за собственото си здраве”, споделя тя.
Медицинските сестри в Англия получават между 27 000 и 55 000 паунда годишно, но имат много по-големи отговорности в сравнение с българските си колеги. Те са първите, които чуват оплакванията на пациента, назначават му изследвания и чак когато резултатите от тях са готови, ги изпращат при лекар. Това е отговорна и натоварваща работа и само през последната година 40 000 души са се отказали от нея.
„По време на пандемията не ни дадоха допълнителни бонуси, макар че сестрите бяха тези, които бяха на първа линия. Те бяха тези, които винаги виждаха пациента лице в лице и те бяха тези, които преценяваха дали той се нуждае от допълнителен час за лекар. Това оказа доста голям натиск върху част от нас и доста решиха да напуснат системата и да прекратят да упражняват професията”, твърди Юлия.
От синдикатите обещават, че ако се стигне до стачка на медицинските сестри, тя ще бъде направена така, че да не добавя допълнителен риск към този, с който всеки ден се сблъскват пациентите заради липса на медицински персонал.
„Да си сестра е не само професия, да си сестра е призвание. Бих работила тази професия и в България, стига заплащането да е достойно. Дори обмисляме това със съпруга ми, защото децата ни вече са големи и поемат по своя път”, категорична е Юлия.
fakti.bg